1 Výbuch v Německu

Před kanceláří AfD v saském Döbelnu vybuchla nálož

, Nové

Témata:

Před kanceláří opoziční Alternativy pro Německo (AfD) v saském Döbelnu vybuchla ve čtvrtek večer nálož. Silná exploze nikoho nezranila, ale poničila kancelář, sousední budovu i dvojici aut zaparkovaných v ulici. V souvislosti s činem už policie zadržela trojici podezřelých.

Zatím neznámá látka ve městě, které leží nedaleko Drážďan, explodovala kolem 19:20 SEČ. Poškodila dveře kanceláře, okno a zapálila reklamní materiály, které byly uvnitř. Oheň rychle uhasili přivolaní hasiči a okolí výbuchu uzavřeli policisté.

Ti z taktických důvodů původně nechtěli sdělovat, jestli podezřívají někoho konkrétního, od počátku ale hovořili o tom, že čin mohl být politicky motivovaný. Dnes dopoledne policie informovala o zatčení trojice Němců ve věku 29, 32 a 50 let.

Očividný útok odsoudil saský vicepremiér Martin Dulig (SPD). „Násilí nepatří k prostředkům demokracie,“ napsal na twitteru s tím, že takový útok škodí demokracii a pomáhá AfD.

Strana, kterou řada pozorovatelů označuje za pravicově populistickou až radikální, se terčem útoku nestala poprvé. Například v polovině prosince někdo poškodil kancelář AfD v saském městě Borna. V září se zase terčem vandalismu stala kancelář člena Spolkového sněmu za tuto protiimigrační stranu v Chemnitzu.

Při většině podobných útoků v Sasku jde podle policie o trestné činy proti majetku. Zvláštnost útoku v Döbelnu spočívá v tom, že jeho strůjci museli počítat s tím, že při něm k újmě přijdou i lidé.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.