„Na nástupce jsem připravena.“ Maláčová k demisi vlády sdílí rozlučkový portrét
KONEC VLÁDY
Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si u příležitosti podané demise vlády vystavila na sociálních sítích portrét, na němž pózuje v polosvětle v černých šatech s výrazným výstřihem a hlásí, že je připravena svou funkci předat nástupci. Fotografie připomíná mediální prezentaci šéfky státní kasy Aleny Schillerové. O Maláčové se hovoří jako o možné příští předsedkyni sociální demokracie.
„Naše vláda dnes (ve čtvrtek – poznámka) podala demisi. Moje tříletá mise se chýlí ke konci. Jsem připravená ke komunikaci a spolupráci se svým nástupcem tak, aby předávání ministerstva proběhlo hladce a co možná nejrychleji,“ napsala ministryně.
Naše vláda dnes podala demisi. Moje tříletá mise se chýlí ke konci. Jsem připravená ke komunikaci a spolupráci se svým nástupcem tak, aby předávání ministerstva proběhlo hladce a co možná nejrychleji. pic.twitter.com/Wh76YpDz1N
— Jana Maláčová 🌹🍄 (@JMalacova) November 11, 2021
Křeslo po Maláčové patrně převezme někdo z lidovců. Dříve se spekulovalo o tom, že by ministerstvo práce a sociálních věcí mohly vést předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo pirátská poslankyně Olga Richtrová, obě ale nakonec skončily ve vedení nové sněmovny. Patrně se tak dostane na KDU-ČSL, několik jejích kandidátů ale post odmítlo. Podle posledních informací by tak nakonec resort mohl obsadit přímo šéf lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka.
Vedení hledá i ČSSD, která ve volbách propadla a nedostala se do dolní komory. Předseda strany Jan Hamáček posléze rezignoval, sociální demokraty tak vede dočasně statutární místopředseda Roman Onderka. Největším hráčem v budoucí volbě šéfa je právě Maláčová, vedle ní se ještě mluví o místopředsedovi strany Michalu Šmardovi, který byl před časem kandidátem na ministra kultury, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat.
Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace byly reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky.