Omikron vrací tisíce dětí do karantén, třídy se zavírají po stovkách
OMIKRON NA ŠKOLÁCH
Přes „přívětivější“ systém karantén se začíná opakovat situace z podzimu. Tisíce až desetitisíce dětí míří po převládnutí varianty omikron s podezřením z nákazy domů. Kam to může vést, ukazuje s předstihem například Izrael. Tamní vláda se rozhodla od příštího týdne karantény pro děti a žáky výrazně omezit, jejich výpadky z výuky totiž začaly ohrožovat chod ekonomiky.
Nová vláda přišla s novými pravidly, aby školy zůstaly otevřené a děti už nepromarnily další prezenční výuku. Čísla z krajů však na úspěch zatím příliš neukazují. S nástupem omikronu, který v minulém týdnu celorepublikově převládl, se v některých krajích počty pozitivních na školách prakticky zdvojnásobily a na desítky či stovky pozitivních opět připadají tisíce dětí v karanténách.
Například ve Středočeském kraji vyrostly počty pozitivních a karantén do vysokých čísel už v minulém týdnu. Na 476 pozitivních žáků připadalo zhruba 5 500 v karanténách. Za tento týden se situace ještě výrazně zhořšila. „Počet pozitivních žáků či studentů zachycených antigenními testy stoupl oproti minulému týdnu téměř o 100 %,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Přes deset tisíc dětí je v karanténách například také v Moravskoslezském kraji. Podle dat, které deníku Echo24 poskytl mluvčí tamních hygieniků Aleš Kotrla, zatím nedošlo k uzavření žádné ze škol, nicméně uzavřených je přes pět set tříd. V karanténě je pak přes šest tisíc žáků základních škol a téměř pět tisíc středoškoláků.
V Libereckém kraji, kde varianta omikron tvoří zhruba 85 procent zjištěných případů v posledních dnech, evidují hygienici minimálně jeden případ v pětině škol v kraji, což je obdobné jako před týdnem. Tehdy to bylo 85 škol, nyní 88. Znatelně ale stoupl počet nakažených. Minulý týden jich bylo 108, v tomto 165. To má vliv i na počet karantén. Zatímco před týdnem v ní bylo bezmála 1900 žáků a učitelů a 105 tříd, nyní to je 2732 lidí a 128 tříd.
Rostoucí počet lidí, kteří kvůli covidu skončí v izolaci nebo karanténě, negativně ovlivňuje chod nejen některých škol, ale i firem či kulturních institucí. A jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, situace se kvůli rychle se šířící variantě omikron zřejmě dotkne ještě výrazně většího množství lidí.
To například v Izraeli vede k poměrně razantnímu uvolnění pravidel právě pro školáky. Vysoký počet dětí v karanténě totiž začal ohrožovat chod ekonomiky. Od příštího týdne tak země zruší karanténu u dětí, které přijdou do styku s člověkem nakaženým covidem-19. Děti se v takovém případě budou testovat v den kontaktu a o tři dny později, do karantény půjdou pouze pokud se u nich projeví symptomy.
V souvislosti s touto otázkou se však v Izraeli řeší i smysl karanténních opatření v době omikronové varianty u všech lidí. Podle kritiků systém pouze brzdí ekonomiku a není účinný proti šíření vysoce nakažlivé varianty omikron. Na vládu nyní tlačí mnoho organizací, aby uvolnila i podmínky karantény pro ostatní Izraelce. Má být vyžadována jenom u lidí se symptomy nebo u vysoce rizikových skupin. Pro ukončení podmínky izolace pro nesymptomatické případy je i část zdravotníků. Izrael už dvakrát zkrátil délku karantény nejprve na sedm, později na pět dní.