1 komentář

Premiér je zralý na vazbu

Témata: , , ,

V 11. minutě 50. sekundě reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kterou včera odvysílal Seznam.cz, přichází moment,  který má potenciál dříve či později zničit politickou kariéru Andreje Babiše. Ve švýcarském bytě, kde přebývají bývalá manželka českého premiéra a jeho první syn, se v tu chvíli otevírají pokojové dveře a do předsíně, na skrytou kameru vychází nic netušící Andrej junior. Mladý muž je evidentně buď pod vlivem duševní nemoci nebo silných léků, takže by byla chyba všechno, co tak důvěřivě vypráví dvojici neznámých návštěvníků z Prahy, brát za bernou minci. Nicméně podezření, že byl před vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo zavlečen z České republiky někam do ciziny (podle reportáže na Krym a posléze přes Slovensko do Švýcarska), je vážné a to hned  dvěma směry. 

Může být nepříjemné policii a státním zástupcům, kteří o únosu juniora měli zprávu - patrně email od samotného Babiše mladšího - ale vyšetřování odložili. Jak je možné, že člověka, kvůli němuž stojí trestní stíhání premiéra, nebyli naši orgánové schopni dva roky najít, aby ho potom našla dvojice byť zkušených reportérů? Anebo je to spíš tak, že někdo od policie Slonkové a Kubíkovi dal tip, že tedy u policie o pobytu AB mladšího věděla a práci vyoutsorcovala k lidem, jimž nehrozí zastavení kariérního postupu?

Druhý, pro koho je to po odvysílání reportáže vážné, je premiér. Zní to v tuto chvíli radikálně až nepříčetně, ale státní zástupce se bude muset zamyslet, jestli Babiš starší není zralý na koluzní vazbu. Ačkoliv spindoktoři z Agrofertu se budou snažit všechnu vinu svalit na údajného únosce, Rusa Petra Protopopova respektive jeho českou manželku Ditu (psychiatrička; autorka lékařské zprávy, že Babiš mladší není schopen výslechu na policii), stopy vedou do Agrofertu a reportáž to dokazuje. Protopopová, zastupitelka ANO na Praze 8, v Babišově éře pracovala na ministerstvu financí. Dost důvodů myslet si, že u nich stopy nekončí.

Koluzní vazba se používá proti někomu, kdo svým chováním vzbuzuje obavu, že bude působit na spoluobviněné nebo na dosud nevyslechnuté svědky, aby nevypovídali. Že by se státnímu zástupci, který by nařídil koluzní vazbu, nikdo nemohl divit, to je  přece podstatou sdělení reportáže Seznamu. Babiš se ocitl v podezření, že uklízí do ciziny potenciálního svědka proti sobě, nota bene vlastní dítě. Je tím pádem podezřelý hned z několika trestných činů: vydírání, omezování osobní svobody, zahlazování stop trestné činnosti. Horní sazba je v takovém případě až dvanáct roků.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.