1 Výprava před 250 lety

První žena, která obeplula svět. Skrývala se v převlečení za sluhu

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Zřejmě první ženou, která obeplula zeměkouli, byla Francouzka Jeanne Baréová. Podařilo se jí to ovšem v převlečení za muže, jinak by se do expedice mořeplavce Louise de Bougainvilla, která dokončila obeplutí země 16. března 1769, nedostala. Během plavby se jí skoro rok a půl dařilo skrývat, že je žena, dokud ji neodhalili v dubnu 1768 Tahiťané.

Kapitán jí pak sice povolil pokračovat v cestě, ale podle některých pramenů ji v listopadu 1768 vysadil na ostrově Mauricius s přítelem Philibertem Commersonen.

S tímto botanikem se Baréová jako šestadvacetiletá do expedice, která vyplula v prosinci 1766, přihlásila. Zapsala se jako jeho sluha a pomocník. O tehdy již nemocného Commersona pečovala a pomáhala mu při vytváření herbáře botanických druhů z celého světa.

Po jejich odhalení byli oba zřejmě vysazeni na ostrově Mauricius, kde v roce 1773 Commerson zemřel. Baréová si tam pak otevřela kabaret a v květnu 1774 se tamtéž provdala za francouzského námořního důstojníka, s nímž se posléze vrátila do Francie.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.