Už se nenecháme vykořisťovat. Britští labouristé plánují zavedení socialismu

Už se nenecháme vykořisťovat. Britští labouristé plánují zavedení socialismuNOVÉ
Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Vpřed ke světlým zítřkům

Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou společnost, „kde už se nenecháme vykořisťovat“. V rozhovoru s BBC to řekl stínový ministr financí labouristů John McDonnell. Příští parlamentní volby by se ve Spojeném království neměly konat dřív než v roce 2022.

McDonnell britské stanici sdělil, že s hospodářskou politikou své strany už seznámil kapitány britského průmyslu, aby o ní měli jasno. Řekl jim, že něco se jim bude líbit, něco ne, což chápe. „Nic schováno v klobouku nemám. Dostanete spravedlivý výnos, ale už se nenecháme vykořisťovat. Tak je to jednoduché,“ oznámil prý podnikatelům.

Mezi transformací ekonomiky a svržením kapitalismu podle McDonnella není rozdíl. „Chci koneckonců socialistickou společnost, a to znamená transformaci, která radikálně změní systém oproti nynějšímu stavu,“ prohlásil stínový ministr labouristů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Venezuelu, která se potýká se stále silnější inflací a nedostatky v zásobování, za socialistickou zemi McDonnell nepovažuje. „Nabralo to špatný obrat, když zemřel (bývalý prezident Hugo) Chávez. Bohužel od té doby neprosazují socialistický kurz, který Chávez nastoupil,“ prohlásil labouristický politik.

Labouristé, hlavní britská opoziční strana, svádí v průzkumech veřejného mínění vyrovnaný boj s konzervativci, kteří v loňských volbách ztratili parlamentní většinu. Vůdce strany Jeremy Corbyn se už podle agentury Reuters se svými spolupracovníky aktivně na příští volby připravuje.

Čtěte také: Ruské twitterové účty podporovaly před volbami Corbyna, píší britská média

Související články