Prověrku Ficova spolupracovníka přezkoumají úřady. O mafii jsem netušil, říká
Vražda novináře
Slovenské úřady začaly zkoumat bezpečnostní prověrku tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně, který měl podle článku zavražděného novináře Jána Kuciaka stejně jako asistentka premiéra Roberta Fica Mária Trošková podnikatelské vazby na osoby patrně blízké italské mafii. Novinářům to dnes řekl poslanec Ľubomír Galko, který je šéfem parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), jenž prověrky uděluje. Jasaň své napojení na mafii odmítl a Fico se ho stejně stejně jako Troškové již zastal. Proti působení Jasaně a Troškové na úřadu vlády se ovšem nepřímo postavila ministryně spravedlnosti za koaliční stranu Most-Híd.
„Bezpečnostní prověrka pana Jasaně, která je platná dva roky, je v současnosti již otevřená. Dělají se potřebné kroky a úkony k posouzení toho, zda došlo k selhání,“ řekl Galko. Dodal, že Trošková bezpečnostní prověrkou nedisponuje a že o ni ani nežádala.
Bývalý poslanec Ficovy strany Směr-sociální demokracie Jasaň listu Plus jeden deň řekl, že nebyl napojen na žádnou mafii a že o ní ani netušil. Pohrozil žalobami za pomluvu a urážky.
Ministryně spravedlnosti za koaliční stranu Most-Híd Lucia Žitňanská podle listu Denník N označila za zcela nepřijatelné, aby na úřadu vlády působili lidé, kteří mohou být v kontaktu s mafií.
Jasaně i Troškové se již v úterý zastal předseda vlády. Fico řekl, že Jasaň dříve úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.
O podnikatelském propojení Troškové a Jasaně na italského podnikatele Antonina Vadalu, který je v médiích označován osobu blízkou mafii ‚Ndrangheta, již v roce 2016 psal slovenský týdeník Plus 7 dní. Právě aktivitám italského podsvětí na Slovensku a údajnému propojení osob blízkých italské mafii s Jasaněm a Troškovou se před svou smrtí věnoval reportér portálu Aktuality.sk Kuciak.
Kuciak byl spolu se svou partnerkou minulý týden zastřelen ve svém domě. Policie jako pravděpodobnou příčinu dvojnásobné vraždy označila Kuciakovu novinářskou práci.
Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy reportérům Mladé fronty Dnes řekl, že Kuciak pracoval s veřejně dostupnými zdroji. Odmítl také dřívější spekulace některých slovenských médií, že v okolí těl obětí střelby byly vyskládány náboje jako vzkaz od mafie.
Nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) a Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyzvaly Fica, aby se v souvislosti s vraždou novináře postaral o odchod ministra vnitra a policejního prezidenta z funkcí. V opačném případě nevyloučily podání návrhu na odvolání samotného premiéra, na jehož schválení ale opozice nemá v parlamentu dostatek hlasů.
Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár vydal pokyn neposkytovat veřejnosti ani politikům informace o případu, aby se zabránilo komplikacím při vyšetřování vraždy. Opozice upozornila, že o průběhu vyšetřování v uplynulých dnech informoval Fico, který se také zúčastnil porady vedení prokuratury, policie a tajné služby.