Africký mor prasat se šíří dál. Našel se u kanců mimo ohraničenou zónu

Mor na Zlínsku

Africký mor prasat se šíří dál. Našel se u kanců mimo ohraničenou zónuAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shuttertock

1
Domov
Sdílet:

Africký mor prasat se na Zlínsku rozšířil mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Řekl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Veterináři podle něj nemoc potvrdili u sedmi uhynulých divokých prasat nalezených mimo ohraničenou zónu.

„Vyšetření nejprve 29. 12. 2017 potvrdilo nákazu u šesti kusů divokých prasat různých věkových kategorií a pohlaví nalezených v katastrálním území Lípa a dnes také u lončáka nalezeného v katastrálním území Kudlov. Nalezené uhynulé kusy se nacházely zhruba 1,5 až 2,5 kilometru za ohradníky,“ řekl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS).

„Šlo o starší úhyny, prasata byla v době nálezu mrtvá minimálně týden. Všechny nálezy jsou stále v takzvané červené zóně. Z hlediska veterinárních opatření se tedy zatím nic nemění,“ uvedl Mahdalík. Do červené zóny spadá kromě rizikové oblasti ohraničené ohradníky i několik okolních honiteb. Podle Majera veterinární lékaři situaci sledují, není vyloučeno, že se mohou opatření upravit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle Mahdalíka je pravděpodobné, že nalezení divočáci přebíhali do vysoce rizikové oblasti zvenčí. Uvnitř ohradníků se pak nejspíše nakazili. Dohromady mělo jít o skupinu deseti divokých prasat. Sedm z nich uhynulo, tři zastřelili 23. prosince myslivci. Ani u jednoho z ulovených divočáků přitom testy nemoc nepotvrdily.

O víkendu myslivci podle Mahdalíka doplní účinnou látku v pachových ohradnících. Ta vydrží aktivní zhruba dva měsíce, myslivci ji ale znovu aplikují každé čtyři týdny.

Na odstřelu divočáků se od poloviny října podíleli také policejní odstřelovači. Svůj zásah ukončili 21. prosince, zastřelili celkem 141 divočáků. V pátek budou policisté s veterináři jednat, zda se odstřelovači na Zlínsko vrátí. V ohnisku nákazy se podle odhadu veterinářů stále pohybuje do 20 kusů divokých prasat.

Podle Majera byl africký mor na Zlínsku zatím potvrzen u 191 uhynulých prasat, až na sedm divočáků pocházela všechna zvířata z oblasti uvnitř ohradníků. V červené zóně zamořené oblasti bylo uloveno nebo odchyceno do pasti celkem 553 divokých prasat, u 15 z nich vyšetření potvrdilo prasečí mor.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína.

Čtěte také: Zvracení, halucinace a hospitalizace. Rodina okořenila kachnu marihuanou

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články