„Odešel velký muž, pomohl Česku na Západ,“ říká bývalý velvyslanec v USA Vondra

Úmrtí Bushe staršího

„Odešel velký muž, pomohl Česku na Západ,“ říká bývalý velvyslanec v USA VondraAKTUALIZOVÁNO
George Bush Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Svět
Sdílet:

Ačkoli americký prezident George Bush starší v Bílém domě působil pouze jedno volební období, výrazně pomohl České republice v cestě za samostatností a demokracií, míní někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS). Po oznámení Bushovy smrti řekl, že se tento politik postavil na konci 80. let proti návrhům svého ruského protějšku Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostní uspořádání. Odešel podle něj velký muž, aristokrat politiky.

„Měli jsme obrovské štěstí, že v přelomovém období konce 80. a začátku 90. let byl v Bílém domě jako americký prezident George Bush. Byl to on, kdo odmítl přistoupit na některé požadavky Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostní uspořádání. A jako jediný z tehdejších západních politiků měl důsledný postoj v tomto. Jiní v západní Evropě by zřejmě neváhali za jednotu Německa přistoupit na cokoliv,“ uvedl Vondra.

Bush byl podle něj v tom nejlepším slova smyslu aristokratem politiky. „Chápal, o co všechno se hraje, a můžeme mu být vděčni, že později naše cesta do Severoatlantické aliance byla schůdná a relativně hladká,“ konstatoval.

Jako přítel prezidenta Václava Havla Vondra připomněl i vztah těchto dvou osobností. „On navázal hluboké přátelství s Václavem Havlem, stýkali se, i když už on potom prezidentem nebyl. Havel za ním jezdíval do jeho letní rezidence na břehu Atlantiku a až do konce Havlova života se vzájemně ctili,“ uvedl Vondra. Připomenul také, že Bush od Havla po zásluze dostal nejvyšší české státní vyznamenání.

„Odešel velký muž, sice vládl jenom jedno prezidentské období, ale významně se zasloužil o to, že jsme dnes plnou součástí Západu,“ uzavřel.

Vondrův předchůdce na postu velvyslance v USA Michael Žantovský označil Bushe za jednoho z posledních opravdových džentlmanů světové politiky. „Když se podíváme na dnešní prezidenty, ať už v USA, nebo jinde včetně u nás, tak ten způsob a styl je úplně jiný,“ řekl České televizi (ČT). Bush byl podle něj nesmírně laskavý, milý a otevřený člověk.

Připomněl první návštěvu Havla v USA v únoru 1990, kdy Bush někdejšího československého prezidenta přijal v Bílém domě. Žantovský míní, že to byla ještě významnější událost, než nadcházející listopadová návštěva Bushe v Praze. „Demonstrovala, že vztahy s USA se dostávají na zcela jinou úroveň a otevírají se zcela jiné perspektivy,“ podotkl.

Žantovský spolu s Havlem navštívili Bushe rovněž o dva roky později na jeho soukromém sídle v Maine. V té době už nebyl prezidentem. „Strávili jsme u něj den a noc, jeho manželka se o nás nádherně starala,“ řekl Žantovský. Atmosféra prý nebyla státnická, ale přátelská. Bush si Havla podle Žantovského nesmírně vážil a Havel amerického prezidenta oceňoval za roli, kterou sehrál na konci studené války. „Byl to velmi pevný a hezký vztah,“ dodal Žantovský.

Ve světě se na Bushe vzpomíná jako na významného státníka

„Truchlíme za velkého státníka a přítele Německa,“ sdělil německý ministr zahraničí Heiko Maas a dodal, že se Bush „odvážně chopil příležitosti ukončit studenou válku“. Sjednocení Německa Bush podle něj podporoval od začátku a bez jakýchkoli výhrad. „Na to nikdy nezapomeneme,“ řekl Maas.

Také britská premiérka Theresa Mayová vyzdvihla Bushe jako státníka, který svůj život podrobil veřejné službě a měl by za to být příkladem všem. „Tím, že vedl svět ke klidnému ukončení studené války učinil svět bezpečnějším místem pro budoucí generace,“ dodala premiérka. John Major, jehož premiérský mandát se částečně překrýval s Bushovým prezidentským, řekl, že Bush vnímal povinnosti Ameriky vůči světu a dostál jim.

Tibetský duchovní vůdce ve své kondolenci sdělil, že Bush byl první americký prezident, s nímž se sešel, a byl hluboce dojat jeho obavami o tibetský národ. „Je obdivuhodné žít do 94 let. I když nic nemůže nahradit ztrátu otce, můžeme se utěšit tím, že to byl smysluplný život zasvěcený veřejné službě,“ napsal dalajlama.

Gorbačov, který s Bushem na konci studené války úzce spolupracoval, vyzdvihl Bushovy politické schopnosti i osobní vlastnosti. „Byla to doba velké změny, která ode všech vyžadovala velkou odpovědnost. Výsledkem bylo ukončení studené války a jaderného soupeření,“ sdělil Gorbačov.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ocenila Bushův přínos v mezinárodní politice za doby jeho dlouhodobé práce ve veřejné službě v USA.

Kuvajt, jemuž USA v době Bushova mandátu pomohly proti Iráku, vydal krátkou kondolenci emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira určenou Bushovu synovi a pozdějšímu prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu. Emír Bushe ocenil za úsilí „vytvořit nový mezinárodní pořádek založený na spravedlnosti a rovnosti národů“.

Bushovu smrt oznámila také íránská televize, podle níž si Bush, stejně jako ostatní američtí prezidenti, přál kolaps Íránu.

Bývalý americký prezident George Bush starší umřel ve věku 94 let. V úřadu byl v letech 1989 až 1993, kdy se v Evropě hroutily komunistické režimy.

Čtěte také: Zemřel 41. prezident USA George Bush starší, hrdina z války i ředitel CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články