Komunistický starosta nesmí vstoupit do Jeruzaléma
Zákaz vstupu do země kvůli bojkotu Izraele
Komunistickému starostovi francouzské obce Gennevilliers poblíž Paříže izraelské úřady odepřely v pondělí vstup do země kvůli podpoře bojkotu Izraele, oznámila izraelská vláda. Starosta Patrice Leclerc, kterého izraelské úřady vrátily z hranice mezi Jordánskem a okupovaným Západním břehem Jordánu, reagoval kritikou tohoto „ponížení“ a „nesnesitelné svévovole“ židovského státu vůči těm, kdo „se zasazují za právo Palestinců na svobodný a nezávislý stát“, napsala agentura AFP.
Rozhodli jsme nepovolit mu vstup do Izraele, protože podporuje hnutí usilující o bojkot, zrušení investic a sankce proti Izraeli, uvedlo izraelské ministerstva pro strategické záležitosti a vnitřní bezpečnost. Izraelský parlament v březnu 2017 schválil zákon umožňující automaticky zamítnout vstup osobám, které propagují bojkot Izraele nebo které zastupují organizace, jež k bojkotu vyzývají.„Nedovolíme, aby ti, kdo jednají proti Izraeli, vstoupili do země, aby se věnovali provokacím,“ řekl ministr vnitra Arje Deri.
Ministr pro strategické záležitosti a vnitřní bezpečnost Gilad Erdan uvedl, že zákaz vstupu do Izraele se ještě přísněji uplatňuje na zastánce bojkotu „vykonávající úřední funkce“. V prohlášení vydaném v noci na dnešek Leclerc potvrdil, že byl po „šesti hodinách zadržování a šesti (hodinách) výslechu vyrozuměn, že nesmí do Jeruzaléma. Důvody podle starosty spočívají v to, že se zná s Palestinci a že podporuje politické vězně, marně se za něj zasazovalo francouzské velvyslanectví a konzulát.
„Francie, zejména prezident (Emmanuel) Macron, musí odmítnout toto ustavičné ponižování francouzských občanů, jimž je zakázáno vstoupit do Palestiny. Vzhledem k odmítání Izraele respektovat různé rezoluce OSN, Francie musí oficiálně uznat Palestinský stát,“ zdůraznil Leclerc.
Hnutí nevládních organizací, inspirované bojem proti režimu apartheidu v Jižní Africe, chce Izrael přimět ukončit okupaci palestinských území, považovanou mezinárodním společenstvím za nezákonnou. Izrael bojkot považuje za strategické ohrožení a za zpochybňování legitimity židovského státu.
Izrael loni v březnu nepovolil vstup do země britskému občanovi Hughovi Lanningovi z organizace Palestine Solidarity Campaign (PSC). Lanning v roce 2012 navštívil Pásmo Gazy a sešel se tam se členy radikálního hnutí Hamas. Loni v únoru Izrael odmítl na své území vpustit na pracovní vízum amerického pracovníka organizace Human Rights Watch (HRW) Omara Shakira, a to kvůli jeho protiizraelským postojům. Ministerstvo zahraničí ale později zákaz přehodnotilo a vydalo Shakirovi turistické vízum. Původní zákaz Izrael vysvětlil trvalým propalestinským zaměřením HRW. „Jsme (postupem izraelských úřadů) šokováni. Nedokážou rozlišit mezi kritikou a propagandou,“ sdělil Shakir v jednom svém e-mailu.