VIDEO: Babiš je opět premiérem. Vládu má sestavit „v přiměřené době“
Babišova druhá vláda
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem. Babiš poté složil premiérský slib. První Babišova vláda, do níž nominovalo členy pouze ANO, nezískala v lednu důvěru Sněmovny. O vzniku nového kabinetu jedná ANO s ČSSD a podporu ve Sněmovně chce získat ještě od KSČM.
Zeman po jednání požádal Babiše, aby mu v přiměřené době předložil návrh na složení vlády, aby se mohl s jeho členy seznámit. Popřál mu, aby tentokrát získal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident nevyloučil to, že nový kabinet by mohl být jmenován koncem června. Hlasování o důvěře by pak očekával v první či druhé dekádě července. Babiš už dříve řekl, že chce před poslance se žádostí o důvěru předstoupit zhruba za měsíc, hlasování o důvěře by se podle něj mohlo uskutečnit do 11. července. Dnes řekl, že počká na výsledek vnitrostranického referenda ČSSD, které skončí 14. června, poté požádá Zemana o termín schůzky. Se sestavením vlády bude chtít následně spěchat.
Babiš po jmenování slíbil bojovat za české národní zájmy na půdě Evropské unie, bojovat proti korupci, plýtvání a za efektivní stát. „Budu naslouchat občanům a budu bojovat za jejich lepší život. A budu plnit předvolební sliby,“ řekl. Na novinářský dotaz, jak hodnotí, že vláda bude vládnout s podporou komunistů, řekl, že s podporou komunistů byli zvoleni i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a vládu s nimi chtěl v roce 2006 vytvořit tehdejší předseda lidovců Miroslav Kalousek.
Na jmenování Babiše premiérem reagují představitelé opozice. Předseda ODS Petr Fiala poukázal na míru vlivu, kterou v nové vládě získají komunisté. „Druhé jmenování Andreje Babišem premiérem je především výsměchem členům ČSSD, kteří v současné době v referendu rozhodují o tom, zda jejich strana má vstoupit do vlády s ANO. Je evidentní, že na jejich názoru Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi nezáleží. Buď se v referendu rozhodnou pro vládu s ANO a KSČM, nebo vznikne koalice ANO, SPD a KSČM. V každé variantě budou mít vliv na vládnutí v zemi komunisté,“ uvedl Petr Fiala s tím, že současná situace je odpovědností prezidenta Zemana a premiéra Babiše.
Předseda hnutí STAN Petr Gazdík připomněl, že prezident Zeman již nepožaduje po budoucím premiérovi podpisy 101 poslanců a s jmenováním Babiše nepočkal na výsledky referenda uvnitř ČSSD. „Třeba to napodruhé prezidentovi vyjde,“ napsal. „Nebo budeme mít další měsíce další vládu bez důvěry poslanců? Ale jasně, hlavně, že budou ministři makat,“ dodal předseda.
Další reakce politiků přicházejí i ze sociálních sítí. „Dnešek je černým dnem české demokracie. Prezident právě jmenoval premiérem trestně stíhaného člověka, bývalého člena KSČ a agenta StB. Jeho nová vláda se bude opírat o hlasy komunistů. To je 30 let po revoluci smutný obraz dnešní České republiky,“ napsal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
½ Dnešek je černým dnem české demokracie. Prezident právě jmenoval premiérem trestně stíhaného člověka, bývalého člena KSČ a agenta StB. Jeho nová vláda se bude opírat o hlasy komunistů. To je 30 let po revoluci smutný obraz dnešní České republiky.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) June 6, 2018
„Slovenský trestně stíhaný estébák podruhé jmenován českým premiérem ruským agentem… a blaničtí rytíři pořád nic,“ napsal europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda.
Slovenský trestně stíhaný estébák podruhé jmenován českým premiérem ruským agentem...a blaničtí rytíři pořád nic.
— Pavel Svoboda (@1PavelSvoboda) June 6, 2018
Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak Babišovi ke jmenování gratuloval. „Doufám, že bude mít šťastnější ruku při výběru ministrů do nové vlády a bude možné ji do budoucna podpořit,“ poznamenal. Už v březnu Filip řekl, že jeho strana má výhrady ke třem až čtyřem současným ministrům, konkrétní jména tehdy neřekl.
Zeman jmenoval Babiše předsedou vlády ještě před skončením vnitrostranického referenda v ČSSD, v němž se sociální demokraté rozhodují, zda do vlády s ANO vstoupit nebo ne. Prezident tak ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby mu Babiš před druhým jmenováním garantoval, že bude mít ve Sněmovně většinu.
Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, bude nyní nejdelší od roku 1993. Dosud nejdéle čekalo Česko na kabinet s důvěrou na přelomu let 2006 a 2007, kdy se Mirku Topolánkovi podařilo uspět ve Sněmovně až napodruhé, a to 230 dnů po skončení voleb. Dnes uplynulo od posledních sněmovních voleb 228 dní, na kabinet s důvěrou ale země bude muset ještě nějakou dobu počkat.