1 Útoky na řezníky ve Francii

Odpůrci masa útočí falešnou krví. Řezníci žádají policejní ochranu

NOVÉ

Témata: ,

Francouzští řezníci říkají, že už mají všeho dost. Nejen že musí čelit médiím, kde se čím dál tím víc přetřásá „veganský způsob života“, ale nyní se stali také terčem přímých útoků, napsal list The New York Times. Po sérii malých, ale bezprecedentních incidentů, federace řezníků uvádí, že její členové potřebují ochranu před militantními odpůrci masa, kteří jim rozbíjejí výlohy, polévají obchody falešnou krví či na ně píší graffiti.

V dopise zaslaném francouzskému ministerstvu vnitra řezníci uvádějí, že „fyzické, slovní a mravní násilí“ proti nim, „není ničím jiným než formou terorismu“.

Tento dopis může být poněkud nadnesený – a francouzské veganské organizace se rychle ohradily, že jejich hnutí je nenásilné – ale zadrnkal na správnou strunu u mnoha Francouzů, kterým se nelíbí, když jim někdo říká, co by měli nebo neměli jíst.

Jídlo je ve Francii posvátné. Tato země je nesmírně hrdá na svých více než 300 druhů sýra a na plátky hovězího masa tak vybrané, že není možné jít si koupit steak u řeznického pultu, aniž by zákazník dostal na výběr z nejméně deseti možností.

„Nepřátelé stravy založené na mase chtějí lidstvo odsoudit k zrní,“ napsal například sloupkař listu Le Point. „Pryč s totalitou! Ať žijí bagety.“

Útoky falešnou krví

Řezníci v různých částech země se v poslední době stali terčem útoků falešnou krví, ze kterých viní skupiny bojující proti konzumaci masa nebo za práva zvířat. Ve městě Lille na severovýchodě země a jeho okolí vandalové rozbili výlohu a nechali nápisy „Stop druhové nadřazenosti“ na řeznictví, rybárně, restauraci a podniku specializujícím se na rožnění masa.

„Útoky jako tento, násilné činy proti podnikům, jsou ve Francii novinkou,“ řekl Pierre Sans, veterinární profesor a odborník na konzumovanou potravu Univerzity v Toulouse. „Byli jsme jejich svědky proti jatkám a laboratořím, ale proti podnikům, které prodávají legální potravinové produkty, je to dost šokující.“

Tyto útoky řezníky nejen překvapily, ale také je urazily – částečně proto, že tradičně býval vesnický řezník, stejně jako pekař a prodavač sýrů váženým členem komunity.

Útoky ovšem odsoudila i Veganská federace. „Naše pozice je naprosto jasná: Jsme naprosto proti jakýmkoli urážkám nebo násilnému vyjadřování svého názoru,“ řekl šéf federace Constantin Imbs. „Je to velmi kontraproduktivní,“ dodal. „Veganství se snaží násilí zmírňovat.“

Dopis zaslaný řezníky přišel v době, kdy Francie zažívá postupný pokles konzumace masa. K němu přispívá řada faktorů – obavy o zdraví, vyšší ceny i širší povědomí o ceně masa pro životní prostředí.

V letech 2000 až 2012 průměrná spotřeba masa ve Francii klesla o více než deset procent a nadále klesá, uvádí ministerstvo zemědělství. Přesto není příliš pravděpodobné, že by země hromadně propadla veganství. Francie zůstává největším konzumentem červeného masa v přepočtu na jednoho obyvatele v Evropě a je první na světě, pokud jde o produkci foie gras – tučných kachních nebo husích jatýrek, které patří mezi vánoční lahůdky.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.