1 Transparentnost vlády

Vláda už etický kodex nepotřebuje, kabinet je podle Babiše transparentní

, NOVÉ

Témata: ,

Ministerstvo spravedlnosti přerušilo práci na etickém kodexu pro členy vlády, na místo toho připravuje ministerstvo zákon o lobbingu. Etický kodex měl členům kabinetu předepisovat, jak se chovat například v případě zaměstnávání známých nebo střetu zájmů. O změně postoje vlády informoval Radiožurnál.

Premiér přitom dříve uváděl, že vláda bude mít desatero pro chování svých členů. S kodexem pro členy vlády se původně počítalo i v připravované vládní koncepci boje s korupcí do roku 2022. Nyní však Andrej Babiš změnil názor.

„Naši ministři ani ten etický kodex nepotřebují, protože prosazují transparentnost, myslím, že jsme vláda, která je otevřená, která je transparentní, my ty hodnoty máme i bez toho, že to bude někde na papíře,“ uvedl Andrej Babiš pro Radiožurnál. Ministerstvo spravedlnosti se místo toho bude soustředit na zákon o lobbingu, který by měl být předložen ještě letos, jak uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

„Rádi bychom řešili tuto problematiku namísto měkkých opatření, to znamená kodexem, tvrdými opatřeními, právě zákonem o lobbingu. Domníváme se, že zákon o lobbingu, který předložíme ještě letos, vhodně zajistí vymahatelnost všech opatření,“ řekl Řepka. Přitom jak informoval Radiožurnál, ministerstvo spravedlnosti přiznává, že oba připravované návrhy spolu bezprostředně nesouvisí.

Podle Josefa Karlického z Rekonstrukce státu mohou stát za přerušením prací na etickém kodexu různé příčiny. „Z nějakých předchozích jednání s jednotlivými úředníky bylo zřejmé, že je zapotřebí shody ministrů a jejich ochota se zavázat k pravidlům, a ta shoda se zřejmě nepovedla zatím najít. Roli také mohlo sehrát, že v médiích nebylo vnímáno moc pozitivně, že trestně stíhaný premiér chce přijmout etický kodex,“ uvedl Karlický.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: GDPR přinese víc transparentnosti a férovost, říká advokát

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.