1 Kritika Istanbulské úmluvy

Ženská lobby žaluje kněze Piťhu za kázání proti homosexuálům

, NOVÉ

Témata: , ,

Česká ženská lobby (ČŽL) podala ve čtvrtek trestní oznámení na kněze Petra Piťhu, který v září kázal v katedrále sv. Víta proti homosexuálům. V projevu, kde ostře kritizoval Istanbulskou úmluvu, tvrdil, že jde o útlak skupin genderistů a homosexualistů. Homosexuálové se pak podle něj stanou vládnoucí třídou. Podle právníků ženské lobby se dopustil úmyslného šíření poplašné zprávy tím, že se snažil veřejnost přesvědčit, že Istanbulská úmluva rozvrací rodiny, informuje server iDNES.cz

Spolek informoval o záměru podat trestní oznámení už ve středu, členky spolku ho pak podaly ve čtvrtek ráno. Státní zastupitelství poté podání trestního oznámení redakci serveru iDNES.cz potvrdilo. „Ani jedno ze zmiňovaných Piťhových tvrzení se nezakládá na pravdě. Nic podobného z Istanbulské úmluvy ani z její důvodové zprávy nevyplývá,” řekla předsedkyně ženské lobby Eliška Kodyšová serveru.

Piťha na konci kázání uvedl následky, které by podle něj nastaly, kdyby Česko Istambulskou úmluvu ratifikovalo. „Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, vy budete patřit k podřadné výpomocné třídě a pracovat podle pokynů mocných elit, které budou určovat, co se smí a co se nesmí říkat.“ řekl Piťha v projevu. Vysloužil si tím kritiku na sociálních sítích, za konspirační teorie to označil například literární historik Martin C. Putna.

Naopak Arcibiskupství pražské se za Piťhu postavilo. Na Twitteru kritiky odkázalo na společné prohlášení katolických církví z června, ve kterém úmluvu odmítají, protože prý degraduje vztah mezi mužem a ženou a relativizuje evropské hodnoty. Více jsme o tom psali zde.

Česká republika se zatím k ratifikaci úmluvy staví zdrženlivě. Dokument odmítlo letos v únoru ratifikovat také Slovensko.

Istanbulská úmluva

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí neboli Istanbulská úmluva začala platit v roce 2014. Připojily se k ní dvě desítky států. ČR ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU, ratifikovat se měla letos v červnu, jednání ale bylo odloženo. Podle ženských organizací dává česká strana otálením ratifikace najevo, že výpady za dveřmi domovů a vůči ženám nepovažuje za problém.Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření už v české legislativě je. Zatím nebyly trestné vynucené sňatky, doplnit se měla také možnost postihu za násilnou sterilizaci a promlčecí doba kvůli stíhání za ženskou obřízku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Homosexuálové budou vládnoucí třída, kázal kněz Piťha. Sklidil kritiku

Salvini vystoupil proti homosexuálním párům, vadí mu nárok na rodičovství

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.