Americká gerontokracie. Proč se o ní mluví až nyní?

KOMENTÁŘ

Americká gerontokracie. Proč se o ní mluví až nyní?
Joe Biden je starý. Vědí to všichni. Mluví se o tom již celkem dlouho, ale pouze na pravé straně amerického politického spektra, píše Ondřej Šmigol. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Joe Biden je starý. Vědí to všichni. Letos v listopadu mu bude 80 let. O tom, že Bidenův věk je problém, se mluví již celkem dlouho, ale pouze na pravé straně amerického politického spektra. Vysoký věk byl tématem i v minulosti. Když Ronald Reagan vyhrál volby, byl v 69 letech nejstarším prezidentem v dějinách USA a jeho stáří bylo propíráno jako možný handicap.

V roce 2008 bylo republikánskému kandidátovi na prezidenta Johnu McCainovi 71 a spekulace o jeho zdraví se ve zpravodajství rychle množily. Přesto zdraví a stáří Bidena bylo dlouho tabu. Byly to jen zlé republikánské pomluvy a prezident byl v plné síle. Ale v posledních pár týdnech jako by se s články ohledně Bidenova pokročilého věku roztrhl pytel. Evidentně začala operace demokratů dostat Bidena z Bílého domu.

 

Prvním takovým pokusným balonkem byl článek ve známém magazínu The Atlantic s titulkem „Joe Biden by neměl v roce 2024 kandidovat“. Opravdovou podpásovkou pro Bidena je ale článek v New York Times s titulkem „V 79 letech Biden testuje hranice věku i prezidentství“. Ten popisuje nejrůznější trable, se kterými se Bílý dům musí vypořádat při hlídání téměř osmdesátiletého prezidenta. Například cesta po Evropě a Blízkém východě musela být rozdělena na dvě, protože se administrativa obávala, že takovou nálož Biden nezvládne. Po chodbách Bílého domu prý často šoupe nohama a jeho lidé ho tajně hlídají, aby nezakopl. Pokud Biden dokončí proslov bez nějakého velkého přeřeku či zádrhelu, je to velký úspěch.

Práce amerického prezidenta je zaměstnání na 24/7, přesto Biden nepracuje po večerech a o víkendu vždy odlétá do domovského státu Delaware. Jeho lidí se dušují, že v případě potřeby je k sehnání i ve svém volném čase, ale jeho pracovní výkon evidentně zaostává za jeho předchůdci. New York Times rovněž připomínají, že minulý měsíc Biden spadl z kola nebo že jeho mediální výstupy nedosahují intenzity ostatních prezidentů. Biden zatím poskytl pouze 38 rozhovorů. Donald Trump ve stejné fázi svého prezidentování měl za sebou již 116 interview, Barack Obama 198, George Bush mladší 71, Bill Clinton 75 a Bush starší 86. Ostatní státníci se navíc k Bidenovi občas chovají jako k popletenému staršímu příbuznému. Německý kancléř Olaf Scholz tak musel nasměrovat Bidena ke kamerám, zatímco britský premiér Boris Johnson zodpověděl za něj otázku, když na ní Biden nereagoval.

Proč se o stáří Joea Bidena začíná mluvit nyní? Vysvětlení je několik. Je možné, že počet důkazů svědčících o tom, že Biden není zcela mentálně na vrcholu, se nasčítal tak, že přesvědčil demokraty i nakloněné novináře. Došlo jim, že pokud se na Bidenovi začínají projevovat známky stáří již nyní, jak asi bude působit v 86 letech, což je věk, ve kterém by dokončil prezidentství, pokud bude znovu zvolen. Při volbách v roce 2020 panoval tichý předpoklad, že Biden je prezidentem na jedno volební období. Demokratickou nominaci získal díky správnému kalkulu, že má největší šanci porazit Trumpa. Potom ale měl uvolnit místo někomu mladšímu. Nyní Biden prohlašuje, že znovu kandidovat bude.

Pravý důvod snahy zabránit Bidenovi znovu kandidovat je však jeho otřesná popularita. Podle společného průzkumu New York Times a televize CBS pouze 33 % Američanů má na Bidena kladný názor a pouze 26 % demokratů si myslí, že by měl znovu kandidovat. V listopadu budou volby do Kongresu a zdá se jisté, že republikáni je naprosto opanují. Většina ve Sněmovně reprezentantů je téměř tutovka, ovládnutí Senátu je velmi pravděpodobné. Jakmile se tak stane, schopnost Bidena prosadit jakoukoli svoji agendu klesne na nulu. Demokraté tak musí upírat své naděje k roku 2024. Buď musí doufat, že republikáni znovu nominují Trumpa, kterého v průzkumech Biden jediného poráží, anebo postavit nového kandidáta pro případ, že by se republikáni rozhodli nespáchat sebevraždu.

Problém je, že žádný nástupce Bidena se nerýsuje. Za normálních okolností by logickým kandidátem byl viceprezident. Kamala Harrisová je však ještě více neoblíbená než Biden. Ještě se hodně mluví o guvernérovi Kalifornie Gavinu Newsonovi. Toho se však pokusili odvolat samotní Kaliforňané a patří k progresivnímu křídlu Demokratické strany. Pokud republikáni nominují kohokoli trochu normálního, Newsom prohraje.

Stáří čelných představitelů je však hlubší problém Demokratické strany. Předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nency Pelosiové je 82, lídrovi demokratů v Senátu Chucku Schumerovi 71, Berniemu Sandersovi, miláčkovi levého křídla, 80 a například senátorce Dianne Fiensteinové 89. O poslední jmenované v dubnu vyšel článek v San Francisco Chronicle tvrdící, že již není schopna vykonávat svůj úřad a občas prý nepoznává své dlouholeté kolegy.

To republikáni jsou na tom v tomto ohledu mnohem lépe. Guvernérovi Floridy Ronu DeSantisovi, momentálně favoritovi na prezidentskou nominaci, je 43. Nejznámější tváře jsou pak padesátníci a šedesátníci. Znovu výjimkou je Donald Trump, kterému je nyní 76 a je po DeSantisovi druhým favoritem na nominaci.

Pokud by proti sobě stál osmasedmdesátiletý Trump a dvaaosmdesátiletý Biden, byl by to jasný důkaz amerického úpadku. Starých lidí je potřeba si vážit a dbát jejich rad. Nicméně světová dynamická supervelmoc si v čele zaslouží někoho, u koho nehrozí, že zapomene jméno země, kterou vede.

×

Podobné články