1 Vraždící ošetřovatel

Největší sériový vrah od války? Ošetřovatel zabil dle obžaloby dalších 97 pacientů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel byl obžalován z vražd dalších 97 pacientů, oznámila v pondělí prokuratura v Oldenburgu. Högel už dostal doživotní trest vězení za zabití či zranění šesti pacientů. Jeho činy z let 1999 až 2005 se zabývá zvláštní komise. Podle vyšetřovatelů může být největším německým sériovým vrahem po druhé světové válce.

Nyní 40letý Högel podle obžaloby usmrtil na klinice v Oldenburgu 35 pacientů. Dalších 62 prý připravil o život v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu. Policie a státní zástupci již loni v listopadu uvedli, že má na svědomí přes 100 pacientů. Před tím se vycházelo z toho, že počet jeho obětí dosahuje 90.

V Oldenburgu na severozápadě Německa pracoval Högel v letech 1999 až 2002, v Delmenhorstu pak v letech 2003 až 2005. Na jeho činy se přišlo až v červnu 2005, kdy ho jedna ze zdravotních sester viděla, jak pacientovi podává lék, který vůbec neměl dostat.

V roce 2008 poslal soud v Oldenburgu ošetřovatele na 7,5 roku do vězení za pokus o vraždu. O sedm let později ho tentýž soud odsoudil k doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle. Ve stejném roce se Högel přiznal ke zhruba 90 činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů.

Média už dříve uvedla, že ošetřovatel pomocí léků přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti, což se mu ale vždy nepodařilo. Média také upozorňovala na závažné selhání kontrolních mechanismů v obou zdravotnických zařízeních.

Zvláštní komise složená ze státních zástupců a policistů nechala exhumovat ostatky více než 130 lidí. Přezkoumala také všechny případy úmrtí v Högelových působištích, informoval server listu Der Spiegel.

Čtěte také: Německý ošetřovatel zavraždil přes 100 pacientů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.