Volit do obcí budou moci i cizinci z EU s přechodným pobytem
novela volebního zákona
V obecních volbách budou pro příště moci hlasovat občané ostatních zemí EU, kteří mají v Česku nejen trvalý, ale i přechodný pobyt. Piráti zase do vládní novely zákona prosadili posílení místních a krajských referend: mají se konat souběžně s volbami.
Několik dalších změn přináší vládní novela volebních zákonů, kterou schválila Sněmovna. Změny kvůli zpoždění při projednávání v dolní komoře ještě nebudou platit pro nadcházející říjnové volby do obecních zastupitelstev a Senátu, i když to původně ministerstvo vnitra plánovalo. Novelu nyní dostane k posouzení horní komora, bez jejíhož souhlasu změny přijaty nebudou.
Poslanci do vládní předlohy zapracovali návrh někdejší ministryně spravedlnosti a poslankyně ANO Heleny Válkové, podle kterého by mohli v obecních volbách hlasovat občané ostatních zemí EU, kteří mají v Česku nejen trvalý, ale i přechodný pobyt. Změna podle Válkové vychází z unijních pravidel.
Referenda budou v den voleb, prosadili Piráti
Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) prosadil, aby se místní a krajská referenda konala souběžně s volbami ve stejnou dobu i ve stejných místnostech. Výsledky referenda by pak zjišťovali volební komisaři. Podle Pirátů tím obce a kraje ušetří. Navíc by se tím mohla zvýšit účast v referendech a tím i šance, že jejich výsledek bude pro zastupitelstva závazný.
Vládní novela předpokládá, že předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových volebních komisí budou muset povinně absolvovat školení ke zpracování výsledků voleb. Za neúčast na školení má hrozit snížení odměny absentujícího komisaře o jednu třetinu. Předseda a zapisovatel komise dosud dostávali za jedny volby kolem 2000 korun, řadoví členové 1300 korun. Za říjnové volby už ale podle dohody ministerstev mají dostat minimálně o 500 korun více.
Hranice pro vstup do Sněmovny zůstává
Poslanecká sněmovna naopak odmítla snížit volební limit pro vstup do dolní komory. Hranice pro vstup do Sněmovny se tak nesníží ani pro strany, ani pro jejich koalice. Nezmění se ani způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Dolní komora dnes tyto poslanecké úpravy Pirátů a lidovců odmítla zapracovat do vládní novely volebních zákonů, která má zpřísnit pravidla pro práci volebních komisařů a kterou přijala.
Požadované změny by podle kritiků včetně ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka překračovaly rámec novelizace a měl by jim předcházet širší politický konsenzus. K tomu vládu vybídl i předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj by novela navíc měla stanovit pevný termín voleb, aby se nestalo, že podzimní volby se budou muset konat už v srpnu a volby prezidenta o Vánocích. Podle dosavadních pravidel se totiž volby musejí uskutečnit vždy o něco dříve než ty minulé.
Piráti ústy Mikuláše Ferjenčíka navrhovali snížení pětiprocentní hranice pro jednotlivé volební strany o jeden procentní bod na čtyři procenta. Lidovci chtěli prostřednictvím Marka Výborného snížit limit pro koalice na původní výši před volebními změnami z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Nyní tato hranice činí deset procent, 15 procent a 20 procent podle počtu stran, které koalici tvoří. Novými limity mělo být sedm procent, devět procent a 11 procent.