1 Vyklízení Kliniky

Aktivisté vyklidili Kliniku. Několik z nich chce však na střeše zůstat ještě týden

, NOVÉ

Témata: ,

V budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově již zůstává pouze skupina několika lidí na střeše. Podle zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošta Nováka nemají kudy odejít. Pokud by chtěli objekt opustit, bude jim podle exekutora Ivo Luhana uvolněná cesta, nicméně nemá v plánu je nyní k odchodu ze střechy vyzývat. Mezi aktivisty u budovy však podle zpravodaje ČTK zaznívá, že skupinka chce zůstat na střeše sedm dní.

Ráno začalo vyklízení věcí z budovy, kdy část věcí před příchodem exekutora vynosili sami aktivisté. Ti z budovy vyvezli například piano a vynosili kusy nábytku, v budově však zůstal další nábytek spolu s matracemi, ramínky na oblečení, prázdnými lahvemi a dalšími věcmi. Exekuce vyklizením začala ve čtvrtek dopoledne. Aktivisté však odmítli opustit budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a zůstali v budově přes noc. 

Nyní specializovaná firma zajišťuje dům proti dalšímu vniknutí lidí, pracovníci zatloukají okna a přidělávají mříže. Vyklízení a zabezpečování domu bude podle Luhana pokračovat i v dalších dnech. Zadní křídlo domu specializovaná firma zabezpečila již ve čtvrtek. Exekutor přitom ve čtvrtek odpoledne oznámil, že v pátek bude exekuce pokračovat od 10:00 hodin, na místě byl však již dříve.

Aktivisté nechtěli vyvolávat konflikt, proto v pátek budovu opustili sami. Svůj vzdor proti exekuci podle Nováka ukázali již ve čtvrtek, kdy odmítli z budovy odejít i přes několik výzev. Nadále si však myslí, že budova zůstane prázdná, bude chátrat a SŽDC slibovaná rekonstrukce nezačne.

Dopolední situace u Kliniky je proto klidná. U budovy postává zhruba 40 lidí, kteří podporují pokračování Autonomního sociálního centra Klinika, baví se a pouští si hudbu. Situaci monitoruje asi 20 policistů a k budově přijelo také hasičské auto.

SŽDC podle vyjádření mluvčí Kateřiny Šubové čeká na dokončení exekutorského úkonu a předání budovy. Správa již má nasmlouvanou ochranku na hlídání nemovitosti. V polovině roku by se měla uskutečnit soutěž na dodavatele rekonstrukce, která bude trvat 1,5 roku. Následně se do budovy nastěhují kanceláře pro zhruba 50 úředníků.

Ve čtvrtek od 09:00 začal u Kliniky happening na protest proti vyklizení, o hodinu později přišel exekutor. Za šest hodin se mu podařilo vyklidit zadní část domu, kterou specializovaná firma následně zajistila před dalším vniknutím aktivistů. Před 16:00 pak exekutor Ivo Luhan ukončil vyklízení, které se první den obešlo bez asistence policie. Policie pouze hlídala, aby do domu nevstupovali další lidé. Přes noc budovu hlídala bezpečnostní agentura.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.