Tajemnou církev proslavila Šifra mistra Leonarda. Má tajné členy i v Česku

90 let Opus Dei

Tajemnou církev proslavila Šifra mistra Leonarda. Má tajné členy i v ČeskuNové 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Sebetrýznění, vraždy a tajemství. Takto je mezinárodní katolická organizace Opus Dei (Boží dílo) zobrazena v knize a filmu Šifra mistra Leonarda, světovém bestselleru a trháku. Ačkoliv dílo Dana Browna přináší o organizaci dost pokřivený obraz, tajuplnost Opus Dei upřít nelze. Členy organizace jsou politici i vysoce postavení vatikánští duchovní, jejich seznam je ale tajný a vstup složitý, několikaletý proces.

Organizaci, která bývá obviňována z elitářství a zneužívání vlivu díky napojení na politické špičky, založil 2. října 1928 madridský kněz Josemaría Escrivá de Balaguer. Kritiku si Opus Dei vysloužila i kvůli působení svých členů v ultrapravicových vládách, například za frankistické diktatury (1939-1975) ve Španělsku či v 70. letech v Latinské Americe.

Cílem Opus Dei, plným názvem Prelatura Svatého kříže a Opus Dei, je uplatňování víry v každodenním životě a šíření poselství o tom, že všichni lidé jsou povoláni ke svatosti, a poskytovat jim k tomu podporu.

Katolická organizace se dostala do širšího povědomí v roce 2003, kdy vyšla Šifra mistra Leonarda knižně. Filmová verze přišla do kin o tři roky později, Opus Dei dokonce usilovalo o to, aby před filmem běželo upozornění, že se příběh zakládá na fikci. Organizace si ale i přes ostrou kritiku autora Dana Browna pochvaluje, že jeho dílo minimálně přispělo k všeobecnému zájmu o křesťanskou víru a její principy.

Zakladatel Escrivá, který se narodil v lednu 1902 v Barbastru v severním Španělsku a zemřel v Římě koncem června 1975, byl v roce 2002 svatořečen. Opus Dei založil z Božího vnuknutí během duchovních cvičení v Madridu 2. října 1928. Učením, že muži a ženy se mohou stát svatými při vykonávání své práce a plněním každodenních povinností v křesťanském duchu, otevřel v katolické církvi novou cestu ke svatosti.

Dnes má tato organizace se sídlem v Římě po celém světě asi 87.000 členů, většinu z nich v Evropě (50.000) a v Americe (30.000). V Československu začala Opus Dei působit v roce 1991, nyní má v ČR a na Slovensku asi 150 členů. Většinu členů tvoří laici žijící v manželství.

Čtěte více: Slovenský kněz v knize kritizuje celibát, církev ho supendovala

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články