1 ruská pozice v Sýrii

VIDEO: Ruský voják ukázal Asadovi, kdo je v Sýrii pánem

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nečekaně navštívil Sýrii, kde mluvil o postupném stažení ruských vojáků ze země. V Sýrii se ruský prezident sešel také se svým syrským protějškem Bašárem Asadem. Jeden zajímavý moment z jejich setkání zachycuje video, které koluje na sociálních sítích. Asad totiž musel uposlechnout příkazu ruského vojáka.

Video zachycuje Putina mířícího k řečnickému pultu. Syrský prezident se jej snaží následovat, je však zastaven a usměrněn ruským vojákem. Uživatelé sociálních sítí se tedy ptají, kdo je vlastně v Sýrii pánem.

Putin v pondělí přicestoval na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s Putinem základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Putin v projevu k ruským vojákům na základně řekl, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. „Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili,“ řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Při rozhovoru s Asadem Putin prohlásil, že chce ve spolupráci s Íránem a Tureckem zahájit mírový proces v Sýrii a že věří, že se podaří uspořádat celosyrský kongres národního dialogu. Řada opozičních skupin ale v předchozích týdnech účast na takovém sněmu odmítla.

Asad Putinovi za účast na boji proti terorismu poděkoval a prohlásil, že úsilí ruských vojáků nebude v Sýrii nikdy zapomenuto. „Děkuji milionkrát,“ citovala syrského prezidenta agentura TASS.

Čtěte také: Putin nečekaně navštívil Sýrii. Hovořil i k ruským vojákům o stažení sil

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.