„Debata o ČT je debatou o svobodě veřejnoprávních médií“. Poslanci jsou ochotní jednat až do noci
Výroční zprávy ČT znovu ve sněmovně
Poslanci sáhli k neoblíbenému kroku. Kvůli sledovaným výročním zprávám České televize, které se hromadí v Poslanecké sněmovně, jsou ochotní jednat i po deváté večer. Důvodem je další ze série pokusů o projednání zpráv, které je naplánováno na čtvrtek. Podle zastánců ČT se tím zvyšuje možnost výroční zprávy konečně projednat.
Poslední pokus v minulém týdnu provázely výtky některých poslanců za KSČM, ANO, SPD i ČSSD směrem k veřejnoprávní televizi. Dokumenty se v dolní komoře hromadí už od roku 2016. ČSSD mezi tím navrhuje, aby hospodaření ČT i Českého rozhlasu kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad.
„Sněmovní grémium se shodlo na tom, že budeme projednávat zprávy ČT i po 21. hodině. Stávající stav, kdy tady leží šest zpráv ČT a je vytvářen politický tlak na toto veřejnoprávní médium, je neudržitelný. Pevně věřím, že se najde ve sněmovně většina, která zvedne ruku pro zprávy ČT,“ řekla v úterý poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Výroční zprávy ČT avizuje podpořit i celá opozice kromě SPD, které je k televizi dlouhodobě kritické, ale i ČSSD. I vládní hnutí ANO avizuje, že zprávy podpoří.
„Jménem svým a jménem pana předsedy jsem žádal kolegy a kolegyně (z klubu hnutí ANO) podpořit zprávy za roky 2016 a 2017. Předpokládám, že náš klub většinově podpoří schválení těchto zpráv,“ řekl v úterý předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Kromě výročních zpráv za roky 2016 a 2017 ale čekají na projednání i výroční zprávy za rok 2018.
Šance na schválení je díky dohodě o jednání i po 21. hodině poznání vyšší, myslí si to šéf STAN Vít Rakušan. Debata o zprávách ČT je podle něj de facto debatou o svobodě veřejnoprávních médií v Česku. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka doufá v to, že zprávy se projednají. Odklady projednání zpráv nejsou podle něj vůči televizi férové.
ČSSD navrhla, aby hospodaření ČT kontroloval NKÚ
Čtveřice poslanců sociální demokracie předložila návrh, aby hospodaření veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu mohl kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Reagují tím na vleklou diskusi o hospodaření veřejnoprávní televize a rozhlasu, která v uplynulých pokusech o projednání výročních zpráv ČT prodlužovala debatu, že se k hlasování o dokumentech poslanci nedostali. Pod návrh se podepsali poslanci ČSSD Alena Gajdůšková, Petr Dolínek, Ondřej Veselý a bývalý ministr kultury Antonín Staněk.
Něco podobného ale už ve sněmovně navrženo bylo. V dolní komoře jsou návrhy zákonů včetně novely ústavy, které rozšiřují kontrolní pravomoci NKÚ, a to i na ČT a ČRo. Prošly už prvním čtením a projednaly je sněmovní výbory, kromě kontroly médií se týkají i rozšíření působnosti na kontroly obcí a krajů.
NKÚ případně nabere nové zaměstnance
NKÚ uvedl, že v případě takového rozšíření by přijal nové zaměstnance, aby novou agendu zvládl. „Pokud by bylo rozšíření působnosti, které se týká i kontroly obcí a krajů, schváleno, NKÚ na to bude připraven. Nových zaměstnanců, které bychom pak přijali, bude zhruba třicet. Počítáme s tím, že tito kontroloři by se nabírali rovnoměrně během tří let. V rámci reorganizace by přešli na tento typ kontroly i lidé, které už máme. Podobně postupoval slovenský NKÚ, když prošel rozšířením působnosti,“ uvedla pro Echo24 mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.
„Navíc bychom maximálně využívali naše analytické oddělení, náš datový sklad a vlastní počítačové modely. Naším cílem není více zatěžovat kontrolované osoby, využívali bychom proto co nejvíce také dostupná data z informačních systémů veřejné správy,“ dodala Gabrielová.