Invalidní soud nad Egonem Bondym a jeho estébáckou stopou
EGON BONDY A STB
Jeden rozhlasový pořad proti sobě nedávno postavil dva muže, kteří svedli vzrušivou polemiku o muži, jenž je skoro dvacet let mrtvý. Debata skončila invektivami, z čehož bylo patrné, o jak citlivý předmět sporu jde. Přitom muž, o kterého se hádali, zajímal vždy jen poměrně úzkou vrstvu obyvatelstva, naprostá většina o jeho existenci nevěděla nebo tušila jen málo. Zato v těch kruzích, které naopak zajímal a kam patřili i oba diskutéři, se těšil mimořádné pozornosti, vážnosti, ba až kultickému uctívání. Jmenoval se Zbyněk Fišer, ale v literárně-kulturní historii byl a bude zapsán jako Egon Bondy. Ti dva, kteří na sebe nakonec křičeli, kdo je větší „mýtoman“, byli historici a veteráni undergroundu Miroslav Vodrážka a Petr Placák.
Bondy sice „mrtev jest a jeho tělo tlí“, ale jeho duch vlaje dál. Po vydání sebraného literárního, prozaického a básnického, díla (editor Martin Machovec) vychází nyní jiné jeho „sebrané dílo“: texty a dokumenty vzniklé během jeho dlouholetých, dalo by se říct celoživotních kontaktů se Státní bezpečností. Vydalo to na obsáhlý svazek, dohromady 324 archivních dokumentů z let 1949 až 1989, které „odrážejí různorodost vztahů Zbyňka Fišera / Egona Bondyho a Státní bezpečnosti“, jak píší v úvodu jeho autoři, historik Petr Blažek a právě Miroslav Vodrážka, filozof a esejista.
Ta „různorodost“ se projevila i v počtu krycích jmen, která od roku 1961, kdy se Bondy/Fišer stal poprvé spolupracovníkem a důvěrníkem StB, používal: Klíma, Zbyněk, Mao, Oskar… Zájem a kontakty s StB provázaly prakticky celý jeho život, přičemž StB se o něj zajímala samozřejmě i v době, kdy s ní „nespolupracoval“ a kdy to byl právě nekonformní Bondyho/Fišerův život, který onen zájem vyvolal.
Provázanost obou poloh vznikla však velmi záhy (na přelomu 40. a 50. let) a dalo by se říci, že celý život Fišera/Bondyho se odehrál v dobrovolné i vnucené symbióze s StB. Ten vztah se různě proměňoval, z oběti se stával spoluhráč a zase naopak, role se střídaly, motivace a strategie měnily, ale prakticky po celou dobu měl život Bondyho/Fišera svou „estébáckou stopu“.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.