Válka jako reklama. Turecké drony Bayraktar chce podle výrobce celý svět
TURECKÉ DRONY
Úspěšné ničení ruské vojenské techniky udělalo ve světě zbrojařský hit z tureckých dronů, které používá ukrajinská armáda. Vzdušné bezpilotní letouny Bayraktar TB-2 získaly obrovský ohlas a má o ně zájem „celý svět“, tvrdí jejich výrobce Selçuk Bayraktar.
Bayraktar řídí se svým bratrem Halukem istanbulskou firmu Baykar, která drony vyrábí. Tvrdí, že bezpilotní letouny ukázaly, jak technologie způsobila revoluci v moderním válčení, píše agentura Reuters.
Dron Bayraktar TB2 již bojoval v Sýrii, Libyi, Iráku či v konfliktu o Náhorní Karabach. Ve známost po celém světě ale vešel kvůli nasazení ve válce na Ukrajině. „Bayraktar TB2 dělá to, co dělat má – vyřazuje z provozu rozvinuté protivzdušné a dělostřelecké systémy a ničí obrněné vozy,“ řekl Selçuk Bayraktar, který je považován za jednoho z vynálezců tohoto dronu. Bayraktar řekl, že je hrdý na to, že se jeho výrobky účastní boje proti nelegální ruské invazi.
Dron TB-2 má rozpětí křídel 12 metrů a může vzlétnout až do výšky 25 000 stop, tedy 7620 metrů. Ukrajinská armáda hojně drony používá k ničení ruské vojenské techniky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že mezinárodní poptávka po TB-2 a novějších bezpilotních letounech Akinci je obrovská. Také podle majitelů firmy je zájem o drony po úspěšném nasazení na Ukrajině „na celém světě“. Konkrétní jména zájemců ale nesdělili.
Společnost Baykar se začala zaměřovat na bezpilotní letouny v roce 2005, kdy se Turecko snažilo posílit svůj obranný průmysl. TB-2 se používal například v konfliktech v Sýrii, Iráku, Libyi či Náhorním Karabachu. S konfliktem na Ukrajině se postavil do čela globálního obranného exportu Turecka. Společnost Baykar je schopná vyrobit až 200 dronů TB-2 ročně, uvedl Bayraktar.
Turecká společnost v současnosti vyvíjí dron TB-3, který má mít skládací křídla a může startovat nebo přistávat na letadlových lodích s krátkými dráhami a na bezpilotním bojovém letounu zvaném MUIS nebo Kizilelma.