Sombrera a kaktusy na Žižkově. Podívejte se na unikátní řešení interiéru fastfoodu
Barevnost jako v Mexiku
Krásná a charismatická Dagmar Štěpánová studovala architekturu na ČVUT a řídila se prý rčením profesora Jana Bočana, jenž vedl jeden z ateliérů, že vysoká škola není žádný rychlokurz – včetně stáže v USA studiem strávila deset let. Tři roky po škole nastoupila k Báře Škorpilové do ateliéru Mimolimit, což ji přivedlo k interiérům. Zůstala šest let a v roce 2012 s kamarádkami založila studio Inconginto.
O několik let později vlastní studio Formafatal, které prezentuje jako tým kamarádů, architektů, designérů a scénografů. Loft na Hřebenkách z dílny tohoto studia obletěl svět na stránkách prestižních magazínů a zvítězil v minulém ročníku soutěže Interiér roku.
Poslední rok Dagmar jezdí na kontrolní dny na Kostariku a o tamním projektu mluví jako o práci snů. Její interiéry jsou podobné jako ona: elegantní, šik, ale zároveň trochu drsné a doladěné nadčasovými doplňky. Stejně jako má půvabná Dagmar na předloktí překvapivě bohaté tetování, její interiéry sice zcela odpovídají vládnoucímu trendu s doteky retra a industriálu, ale zároveň mají vždy silný výtvarný koncept, který je vyzdvihuje vysoko nad průměr.
Na pražském Žižkově (Seifertova 50) vznikla minulý rok další pobočka českého řetězce fastfoodů zaměřených na mexickou kuchyni Burrito Loco. Investoři oslovili studio Formafatal, aby navrhlo interiér, který bude charakteristický pro všechny nově vzniklé provozovny. Zadáním bylo, aby se téma mexické kuchyně propsalo do návrhu interiéru a aby navržené prvky bylo možné aplikovat do různorodých prostor, které si investoři budou postupně najímat.
Ačkoli Mexiko je plné barev a jeho charakteristickým znakem je pestrost a nazdobenost, Dagmar Štěpánová zvolila ve srovnání s jinými „mexickými“ podniky nezvykle umírněný přístup a pracovala spíše se stylizovanými symboly. „V návrzích jednotlivých poboček zachováváme stále stejné materiály a stejné prvky, pro každou provozovnu jsme však volili jiné barevné kombinace.
Barevnost se s každou pobočkou mění na obkladech z vlnitého plechu, výmalbách, keramických dlaždičkách a také na židlích,“ vysvětluje. Vlnitý plech podle ní odkazuje na levné pouliční stánky a příbytky, které jsou pro Mexiko dnes možná ještě typičtější než sombrera. Ovšem i ta se do interiéru dostala ve formě svítidel. Dominantním prvkem interiéru je kaktus stylizovaný v různých formách. Nechybějí ani girlandy, které stejně jako sombrera pocházejí přímo z Mexika.