V Paříži v klidu demonstrovaly „jen“ čtyři tisíce žlutých vest, podpořila je i Marianne
Neklidná Francie
V celé Francii v sobotu demonstrovalo 66.000 takzvaných žlutých vest. Protivládní protesty tak podle údajů ministerstva vnitra byly slabší než minulé víkendy. V Paříži se k protivládním protestům sešlo na 4000 členů hnutí a zhruba 4500 lidí demonstrovalo v centru Bordeaux a také v Toulouse. V Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 168 lidí; přes 110 z nich bylo vzato do vazby. Sobotní protesty byly převážně pokojné, i když v Paříži policie použila vodní dělo a v Toulouse se odehrály potyčky mezi demonstranty a policisty. Několik lidí bylo zraněno.
Sobota 15. prosince byla již pátou sobotou protivládních protestů, namířených původně proti plánovanému zdražování pohonných hmot. Francie se i v sobotu na akce žlutých vest připravovala masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i méně početné, než před týdnem.
Podle ministerstva vnitra se v sobotu do demonstrací zapojilo 66.000 lidí, z toho dohromady 4000 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí do večera zúčastnilo na 126.000 lidí, z toho 10.000 v hlavním městě. Zhruba 2000 osob bylo tehdy zadrženo. Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku "žluté vesty" vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.
Větší počet lidí než v metropoli se v sobotu sešel v centru západofrancouzského Bordeaux. Podle místní prefektury tam bylo zadrženo nejméně 14 osob. Minulou sobotu bylo město dějištěm násilných střetů a v sobotu tam bylo v pohotovosti přes 600 policistů a četníků. V celé Francii bylo nasazeno 69.000 příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi 8000 v Paříži.
Přibližně 4500 účastníků protestů demonstrovalo podle agentury AFP také v Toulouse. Ve městě na jihu Francie se odehrály i potyčky mezi protestujícími a pořádkovými silami. Na 30 lidí bylo zadrženo a několik také zraněno.
V Paříži byl dlouho relativní klid, ale na sklonku odpoledne policie na třídě Champs-Elysées použila vodní dělo na rozehnání zbylých 300 až 400 protestujících. Nejméně pět lidí bylo lehce zraněno.
Policie podle tisku sice v Paříži zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu byly normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstaly otevřené také velké obchodní domy. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic pařížského metra.
Hlavní demonstrace se konaly na třídě Champs-Élysées, odkud byly hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti bylo náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konaly také silniční blokády.
Rozladění z nízké účasti
Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. "Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím," citoval server France Info jednoho z účastníků protestu.
Na třídě Champs-Élysées se v sobotu během mrazivého dopoledne objevilo několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály proti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za "Marianny", francouzský státní symbol.
Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.
Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm. Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii. Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.