1 série průšvihů

VIDEO: Němci jsou zděšeni, z věznice v Berlíně uteklo přes svátky 9 vězňů

, NOVÉ

Témata: , ,

Z berlínské věznice Plötzensee za poslední týden uprchlo nebo se zpět z práce mimo areál zařízení nevrátilo celkem devět trestanců. Dopadnout se zatím policii podařilo jednoho, dva se přihlásili dobrovolně, informovala s odvoláním na policejního mluvčího agentura DPA. Berlínská opozice hovoří o „dnech otevřených dveří“ a žádá rezignaci člena vedení radnice zodpovědného za resort spravedlnosti.

První čtyři odsouzenci ve věku 27 až 38 let uprchli z vězení minulý čtvrtek. Z dílny, ve které pracovali s dalšími 17 spoluvězni za přítomnosti tří dozorců, se dostali do kotelny, která nebyla zamčená. Zde pomocí těžkého náčiní prorazili díru do betonové zdi. Následně podlezli vězeňský plot a dostali se na svobodu. Ačkoli je celou dobu natáčela bezpečnostní kamera, spustili ve vězení alarm až po 45 minutách od útěku.

Další dva odsouzenci uprchli z věznice Plötzensee v severozápadní části německé metropole na Nový rok. Z cely spoluvězně se muži ve věku 21 a 44 let dostali oknem, ze kterého vytrhli mříž. Kuriózní na jejich útěku je fakt, že se jednalo o trestance v takzvaném volném režimu. Přes den pracovali na svobodě, do věznice se vraceli jen na noc. Utéci tak teoreticky mohli kdykoli během dne.

To je i případ dalších tří odsouzenců, kteří se do věznice Plötzensee v uplynulém týdnu na noc nevrátili. Všech pět mužů z volného režimu si odpykávalo náhradní trest, protože neuhradili peněžitou pokutu. Nešlo tak na rozdíl od prvních čtyř uprchlých trestanců o pachatele závažných trestných činů.

Z celkem devíti vězňů, o které berlínské zařízení v uplynulém týdnu přišlo, je jich na svobodě stále šest, sdělil ve středu mluvčí. Dva uprchlí trestanci se mezitím přihlásili úřadům, jednoho policie v úterý zadržela policie v berlínské čtvrti Neukölln.

Kvůli sérii útěků se pod tlak dostal Dirk Behrendt, člen vedení berlínské radnice zodpovědný za otázky spravedlnosti včetně věznic. Opozice žádá jeho odchod a posměšně hovoří o „dnech otevřených dveří“ ve věznici Plötzensee.

Behrendt zatím reagoval pouze vyjádřením, že nastalé situace lituje. Bezpečnostní opatření v Plötzensee na jeho žádost nyní prověří komise sestavená z odborníků.

Podle oborového svazu zaměstnanců německých věznic BSBD by Plöztensee naléhavě potřebovalo investici ve výši 400 až 500 milionů eur (10,2 až 12,8 miliardy korun). Navýšit by podle BSBD bylo třeba i počet zaměstnanců vězeňského zařízení, ve kterém si v současnosti trest odpykává kolem 360 osob.

Čtěte také: Vraťte se domů, dáme vám až 3000 eur, nabízí Německo odmítnutým migrantům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.