1 série průšvihů

VIDEO: Němci jsou zděšeni, z věznice v Berlíně uteklo přes svátky 9 vězňů

, NOVÉ

Témata: , ,

Z berlínské věznice Plötzensee za poslední týden uprchlo nebo se zpět z práce mimo areál zařízení nevrátilo celkem devět trestanců. Dopadnout se zatím policii podařilo jednoho, dva se přihlásili dobrovolně, informovala s odvoláním na policejního mluvčího agentura DPA. Berlínská opozice hovoří o „dnech otevřených dveří“ a žádá rezignaci člena vedení radnice zodpovědného za resort spravedlnosti.

První čtyři odsouzenci ve věku 27 až 38 let uprchli z vězení minulý čtvrtek. Z dílny, ve které pracovali s dalšími 17 spoluvězni za přítomnosti tří dozorců, se dostali do kotelny, která nebyla zamčená. Zde pomocí těžkého náčiní prorazili díru do betonové zdi. Následně podlezli vězeňský plot a dostali se na svobodu. Ačkoli je celou dobu natáčela bezpečnostní kamera, spustili ve vězení alarm až po 45 minutách od útěku.

Další dva odsouzenci uprchli z věznice Plötzensee v severozápadní části německé metropole na Nový rok. Z cely spoluvězně se muži ve věku 21 a 44 let dostali oknem, ze kterého vytrhli mříž. Kuriózní na jejich útěku je fakt, že se jednalo o trestance v takzvaném volném režimu. Přes den pracovali na svobodě, do věznice se vraceli jen na noc. Utéci tak teoreticky mohli kdykoli během dne.

To je i případ dalších tří odsouzenců, kteří se do věznice Plötzensee v uplynulém týdnu na noc nevrátili. Všech pět mužů z volného režimu si odpykávalo náhradní trest, protože neuhradili peněžitou pokutu. Nešlo tak na rozdíl od prvních čtyř uprchlých trestanců o pachatele závažných trestných činů.

Z celkem devíti vězňů, o které berlínské zařízení v uplynulém týdnu přišlo, je jich na svobodě stále šest, sdělil ve středu mluvčí. Dva uprchlí trestanci se mezitím přihlásili úřadům, jednoho policie v úterý zadržela policie v berlínské čtvrti Neukölln.

Kvůli sérii útěků se pod tlak dostal Dirk Behrendt, člen vedení berlínské radnice zodpovědný za otázky spravedlnosti včetně věznic. Opozice žádá jeho odchod a posměšně hovoří o „dnech otevřených dveří“ ve věznici Plötzensee.

Behrendt zatím reagoval pouze vyjádřením, že nastalé situace lituje. Bezpečnostní opatření v Plötzensee na jeho žádost nyní prověří komise sestavená z odborníků.

Podle oborového svazu zaměstnanců německých věznic BSBD by Plöztensee naléhavě potřebovalo investici ve výši 400 až 500 milionů eur (10,2 až 12,8 miliardy korun). Navýšit by podle BSBD bylo třeba i počet zaměstnanců vězeňského zařízení, ve kterém si v současnosti trest odpykává kolem 360 osob.

Čtěte také: Vraťte se domů, dáme vám až 3000 eur, nabízí Německo odmítnutým migrantům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.