Salviniho inspirace Mussolinim? Na protest proti levé koalici plánuje pochod na Řím
Salvini se bouří
Energický vůdce italské pravice Matteo Salvini se v uplynulých dnech dočkal odpovědi na svůj rázný krok, kdy na začátku srpna jeho Liga vypověděla vládní koalici se spíše levicovým Hnutím pěti hvězd (MS5). Nestranický premiér Giuseppe Conte na to urychleně reagoval podáním demise a následně byl představen jako vůdce nově se rýsující koalice, na které se dohodlo MS5 s opoziční středolevou Demokratickou stranou. Prezident Sergio Mattarella tomuto svazku požehnal. Odstavený Salvini však odmítá stát se založenýma rukama a burcuje své příznivce k mobilizaci. Na říjen pak naplánoval protestní pochod na Řím.
Šéf Ligy spatřuje v plánu svého bývalého koaličního partnera, vůdce MS5 Luigi di Maia, dostat se znovu do vlády za pomoci spojenectví s Demokratickou stranou, přímo „loupež demokracie". Podle Salviniho jde pouze o plán Bruselu, komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger se totiž nechal slyšet, že nově utvořené spojení je velkou zprávou pro Itálii i celou Unii.
„Nezlobím se kvůli mým vlastním osobním zájmům, jsem naštvaný, protože dochází k loupeži demokracie," uvedl Salvini na svém facebookovém profilu ve videu, v němž své podporovatele vyzývá k odmítnutí rodící se koalice a představuje svůj plán uspořádat mohutnou protestní demonstraci. „Od severu k jihu, od tiché většiny ... nastává den mobilizace pro ty, kteří odmítají vládu narozenou přes noc v Bruselu", oznamuje Salvini v příspěvku.
Není jisté, zda ze strany Salviniho šlo o přímý záměr, uspořádání pochodu ale může vyvolávat vzpomínky na téměř 100 let starou historickou událost, kdy se v Itálii dostávali k moci fašisté. Pod dohledem svého vůdce Benita Mussoliniho, který se ovšem zpočátku držel v ústraní, zahájili 27. října 1922 fašisté svůj třídenní marš, který stranu na víc než dvě dekády přivedl k vládě poté, co tehdejší král Viktor Emanuel III. odmítl podepsat rozkaz armádě bránit Řím a předal moc do rukou Mussoliniho. Ten se na závěr tehdejšího pochodu na Řím stal premiérem.
Nynější pochod by se měl konat 19. října, tedy v den, který šéf Ligy označil za „mírový den italské pýchy". Salvini ujistil, že je „připravený a odhodlaný jako nikdy předtím". Podle něho má komisař Oettinger pro vznikající koalici velkou slabost a dělá vše pro to, aby jí v jejím počínání ulehčil. Ligy a jejích příznivců se prý však unijní vláda jen tak nezbaví.
Conteho podporuje i Trump
Hnutí pěti hvězd a Demokratická strana byly v předchozím volebním období politickými rivaly a mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují Demokratickou stranu stále za symbol zkorumpovaného establishmentu.
Nyní se však tato dvě uskupení, která mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodla, aby zabránila předčasným volbám. Ty by totiž podle průzkumů zřejmě vyhrála Salviniho Liga.
Se stranou Liga vládlo M5S od loňského června, na začátku měsíce se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.
Starting to look good for the highly respected Prime Minister of the Italian Republic, Giuseppe Conte. Represented Italy powerfully at the G-7. Loves his Country greatly & works well with the USA. A very talented man who will hopefully remain Prime Minister!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 27, 2019
Di Maio ve středu po jednání s prezidentem řekl, že Conte je "zárukou" prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou "zastaralé" kategorie a že jeho strana je "postideologická". Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že "tato cesta je správná".