Historické překvapení. Donald Trump se sejde s Kim Čong-unem

Summit má být v květnu

Historické překvapení. Donald Trump se sejde s Kim Čong-unemAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spojené státy se po dlouhém období dramatického nepřátelství dohodly na historickém summitu se Severní Koreou, který má vést k denuklearizaci Korejského poloostrova. Zprávu o dojednané schůzce Donalda Trumpa s Kim Čong-unem oznámil ve čtvrtek ve Washingtonu novinářům jihokorejský emisar Čchong Ui-jong, který Kimovo pozvání v Bílém domě tlumočil. Jihokorejský prezident Mun Če-in zprávu označil za zázrak. Schůzka se má uskutečnit nejpozději v květnu, americké sankce do dosažení dohody mají trvat.

Kim má zájem sejít se s Trumpem „co nejdříve“, řekl Čchong, který se severokorejským vedením diskutoval v pondělí. Severokorejský vůdce je prý „oddán denuklearizaci“ Korejského poloostrova, Pchjongjang se zavázal, že se zdrží jaderných a raketových testů.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom ve snaze vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali ostré slovní výpady, které vyvolávaly obavy z možné války.

Do poslední chvíle utajované ústní poselství od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě. „Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci. Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace,“ řekl novinářům Čchong, který je bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta.

Trump na twitteru oznámil „úžasný pokrok“. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal.

Nátlak na Severní Koreu bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na „denuklearizaci Severní Koreje“ se prý Trump těší, mezitím ale musejí veškeré sankce dál trvat.

„Prezident Trump si velmi cení hezkých slov jihokorejské delegace a prezidenta Mun Če-ina. Přijme pozvání ke schůzce s Kim Čong-unem na místě a v čase, které budou dohodnuty. Těšíme se na denuklearizaci Severní Koreje. Mezitím veškeré sankce a maximální nátlak musejí zůstat v platnosti,“ uvedla v prohlášení mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersová.

Dohodu o setkání s Kimem komentoval na twitteru i sám Trump. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal prezident.

Podle jihokorejského poradce musejí pokračovat i americko-jihokorejské vojenské manévry, což prý Kim bere na vědomí. Washington a Soul jsou podle Čchonga optimisty v tom, že diplomatický proces může prověřit možnost mírového řešení korejského problému.

Čchong ve čtvrtek ve Washingtonu v doprovodu šéfa jihokorejské rozvědky So Huna několik hodin jednal s velkou skupinou amerických činitelů včetně bezpečnostního poradce Bílého domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattise a šéfa rozvědek Daniela Coatse.

Severní Korea už v minulých dnech oznámila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. Oba korejské státy se rovněž podle Pchjongjangu dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají ve vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou mezikorejskou schůzku.

Šéf zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Ed Royce událost hodnotí jako důkaz, že sankce začaly fungovat. Administrativa by podle něj měla pokračovat v diplomacii, přičemž pokračovat bude také tlak na KLDR. Někteří členové výboru se vyjádřili skepticky – republikán Cory Gardner řekl, že ochota k jednání s Kimem musí přinést „naprostou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci Korejského poloostrova“. Demokrat Ed Markey se domnívá, že Trump by měl věc považovat za „začátek dlouhodobého diplomatického procesu a vyhnout se improvizaci, která by tento proces poškodila“.

Někteří analytici upozorňují, že po Trumpově nástupu do funkce přišlo americké ministerstvo zahraničí o mnoho specialistů na korejský problém. Z osobních důvodů například odešel Joseph Yun, který byl hlavním komunikačním kanálem mezi Washingtonem a Pchjongjangem. Robert Kelly z univerzity v Pusanu se domnívá, že Trumpovi jde hlavně o publicitu, protože nebývá zvykem pořádat summit, jemuž nepředcházela podrobná jednání na nižší úrovni.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články