Babiš se vzteká kvůli zmrazení platů. Nepodpořili ho ani senátoři z ANO a ČSSD
ZMRAZENÍ PLATŮ POLITIKŮ
Premiér Andrej Babiš sepsul na sociálních sítích koalice SPOLU a Pirátů s hnutím STAN za to, že na půdě Senátu nepodpořili návrh na zmrazení platů vrcholných politiků. Podle Babiše se jedná o podvod, který vymyslely „kartelové koalice“. Z pěti senátorů, které má hnutí ANO v tuto chvíli v horní komoře, však za podporu tohoto návrhu nehlasoval žádný. Buď nedorazili, nebo podpořili zamítnutí. Podobně hlasovali i tři senátoři, které má v Senátu ČSSD.
Rozhodnutí Senátu, který zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let, považuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš za "naprosto nehorázné". Je to další podvod nově se formující vládní koalice na voličích, řekl premiér. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve vyjádření, které má k dispozici, uvedla, že považuje rozhodnutí horní komory za nepochopitelné a za symbolický začátek nové politiky, která údajně přichází.
Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. „V době, kdy mají lidi problémy platit faktury za elektřinu, tak pánové z nové koalice realizují jen lži a nesplněné sliby. Podvedli lidi a Senát to zamázl," řekl Babiš. Ironicky označil Senát za "pojistku zvýšení platů politiků". „Pětikartel bude lidem utahovat opasky, ale na své platy vždycky peníze najde," dodal babiš rozhořčeně.
Klasický podvod na voliče. Před volbami pětikoalice ve Sněmovně zmrazení platů politiků odhlasovala, předstírali, že jsou s námi na jedné lodi. Jejich senátoři to ale teď po volbách suše smetli. Platy politiků tak od příštího roku vzrostou o 6,1 %. V dnešní době? Nemravné.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 27, 2021
Jenže společný senátorský klub hnutí ANO a ČSSD se v hlasování rozhodoval podobně, jako zástupci všech ostatních subjektů. Senátoři Jiří Dušek a Miroslav Adámek (oba ANO) podpořili zamítnutí, senátor Jaroslav Větrovský na zasedání nedorazil a Ondřej Feber s Ladislavem Václavcem se zdrželi. Podobně na tom byli i senátoři z dosluhující vládní ČSSD. Senátoři Jaromír Strnad a Petr Vícha podpořili zamítnutí a třetí senátor ČSSD Jan Žaloudík se zdržel.
Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna totiž už nebude moci senátní veto přehlasovat.
Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků zrychleně jen několik dnů před říjnovými volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran. V horní komoře hlasovalo pro zamítnutí návrhu 57 z 68 přítomných senátorů.