Vrazi novináře měli volat saúdskému princi v den vraždy. Údajně mu chtěli poslat prsty jako důkaz

Vražda novináře

Vrazi novináře měli volat saúdskému princi v den vraždy. Údajně mu chtěli poslat prsty jako důkazNOVÉ
Zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží Foto:

REPROFOTO: Al Džazíra  

Svět

vt Echo24

Turecké zpravodajské úřady v den vraždy saúdského novináře Džamála Chášukdžího údajně zachytily celkem čtrnáct hovorů mezi generálem Máhirem Abdalazíz Mutribem a kanceláří korunního prince Muhammada bin Salmána. Právě saúdský generál byl podle některých zdrojů páteří patnáctičlenného komanda, které mělo zřejmě na svědomí Chášukdžího vraždu, píše britský server The Daily Mail.

Mutrib, údajný velitel speciálního komanda z Rijádu, v den vraždy zavolal do kanceláře saúdského korunního prince celkem sedmkrát. Podle zdroje britského deníku byl obsah rozhovoru „explozivní“. Komando mělo údajně za úkol poslat novinářovy odřezané prsty zpět do Rijádu jako důkaz, že úspěšně splnilo úkol. Některé zdroje uvádějí, že se vyšetřovatelé nemohou shodnout na tom, zda měl být Džamál Chášukdží přímo zavražděn, nebo jen unesen.

Korunní princ Muhammad bin Salmán se ocitá pod tlakem, jelikož ho kritici podezírají z toho, že byl strůjcem operace, při které byl Chášukdží zabit, nebo minimálně o akci věděl. To Rijád odmítá. Chášukdží, který se vyjadřoval kriticky k potírání disentu v Saúdské Arábii, vešel na konzulát Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října a od té doby nebyl spatřen. Saúdská Arábie po dvou týdnech minulý pátek přiznala, že byl Chášukdží zabit a zatkla 18 činitelů. Turecko tvrdí, že šlo o plánovanou politickou vraždu.

Části těla na zahradě, věci v autě

Ve voze patřícím saúdskoarabskému konzulátu v Istanbulu našli turečtí vyšetřovatelé dvě zavazadla a věci náležející patrně zavražděnému saúdskoarabskému novináři. Auto bylo nalezeno již dříve opuštěné v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy zastupitelství, kde byl novinář zabit. 

Svědek, jehož citovala agentura Reuters, uvedl, že turecké vyšetřovatele doprovázel tým ze Saúdské Arábie. Ve voze podle CNN Türk objevili mimo jiné počítač a neupřesněné dokumenty. S prohlídkou auta budou pokračovat ve středu.

Ostatky Chášukdžího, který zmizel 2. října na na saúdskoarabském konzulátu, ještě nebyly objeveny. Britská televize Sky News nicméně s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdí, že části žurnalistova těla se již našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Úřady to ale nepotvrdily.

Čtěte také: Americká policie našla výbušninu v rezidenci George Sorose

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.