Apokalypsa v Ghútě: umírání bez pomoci, lékaři nestíhají ošetřovat tisíce raněných
násilí v sýrii pokračuje
V obléhané části Sýrie nadále pokračují krvavé boje. Lékaři bez hranic uvedli, že ve východní Ghútě za poslední týden zemřelo více než 520 lidí. Boje na tomto obléhaném syrském území pokračují i přes včerejší přijetí rezoluce OSN, která požadovala okamžité příměří.
Jen za poslední týden zde Lékaři bez hranic přijali přes 2500 zraněných. Situaci ale zhoršuje fakt, že se stále probíhající bombardování nevyhýbá ani nemocnicím, jen od neděle do pátku zasáhlo bombardování a ostřelování třináct zdravotnických středisek. Ty tak často pracují ve zcela nevyhovujících podmínkách a je pravděpodobné, že počet obětí je mnohem vyšší.
„Jako zdravotní sestra jsem pracovala v extrémně vyhrocených konfliktech. Proto mě ničí slyšet lékaře a zdravotní sestry ve východní Ghútě, jak říkají, že mají 100 zraněných pacientů a žádnou dostupnou nemocnici, protože tu poslední právě zničilo bombardování,“ říká Meinie Nicolai, výkonná ředitelka Lékařů bez hranic.
Zlepšení situace měla přinést včerejší rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ta požaduje okamžité příměří v Sýrii. To má platit nejméně 30 dní a jeho hlavním cílem je umožnění poskytnutí humanitární pomoci. Impulzem k přijetí rezoluce byla situace právě ve východní Ghútě, ovládané povstalci. V obležení vládních jednotek tam žije 400 000 lidí.
Podle aktuálních informací rezoluce Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) rezoluce příměří prozatím nepřinesla. SOHR uvádí, že syrské vládní síly dnes obnovily bombardování cílů právě v oblasti Ghúty. Vládní jednotky měly udeřit na periferii města Dúmá.
Teherán dnes řekl, že útoky na ta předměstí Damašku, která ovládají teroristé, budou pokračovat, jinde ale budou Írán i syrské vládní síly respektovat rezoluci RB OSN. Podle polooficiální agentury Tasním to prohlásil náčelník generálního štábu íránské armády generál Mohammad Bakeri.
Dvě nejvlivnější povstalecké skupiny působící v oblasti syrské východní Ghúty, která byla poslední týden cílem intenzivních náletů sil syrského prezidenta Bašára Asada, rezoluci RB OSN požadující třicetidenní příměří v Sýrii přivítaly.
Ultrakonzervativní povstalecká skupina Džajš al-Islám (Armáda islámu) a Fajlak ar-Rahman v oddělených prohlášeních slíbily, že budou chránit konvoje s humanitární pomocí, které přijedou do zmíněné povstalecké enklávy ležící poblíž metropole Damašku.