Učit se dá i jinak, hlásí Smíchovská střední průmyslová škola – videopřenos
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Smíchovská střední průmyslová škola v Preslově ulici v Praze je jednou ze dvou středních škol v zemi, která v pilotním režimu nabízí nový obor vzdělávání Kybernetická bezpečnost. Škola, která byla časopisem Forbes zařazena mezi osm nejzajímavějších středních škol v republice pro své netradiční metody výuky a řízení, v pátek 15. června od 10:30 slavnostně otevře Laboratoř virtuální reality. V ní je k dispozici 18 pracovišť, a kde se všech 18 připojených osob může ocitnout v jednu chvíli ve stejném virtuálním prostoru.
Na této škole se vyučují ty nejmodernější oblasti informačních technologií, jako jsou robotika, internet věcí či virtuální realita. Díky podpoře zřizovatele, kterým je Hlavní město Praha, má k této výuce škola i moderní vybavení. Na podzim byl otevřen Kybernetický polygon, kde se vytvářejí a zkoušejí kybernetické útoky.
Na chodu školy se podílejí desítky studentů, u kulatých stolů pořádaných ředitelem školy spolu se zaměstnanci a absolventy rozhodují o směřování a vizích školy. Ti nejlepší z nich vedou studentské pracovní týmy, které spolupracují s komerčním či občanským sektorem, například s firmami Auto Škoda Mladá Boleslav, Operátor ICT, Linet, Smart Prague, Asociace virtuální a rozšířené reality atd..
Součástí slavnostního otevření Laboratoře virtuální reality a tiskové konference bude představení projektu, kdy absolventi a studenti, za osobní účasti ředitele školy, zakládají vývojářské studio. Jeho náplní se stane vývoj software, který bude podporovat edukační činnost (výukové hry, vizualizace) či volnočasové aktivity (zábavné hry). Předpokládá se však i vytváření komerčních projektů.
V dohledné době se uvažuje i o vytvoření start-upu, který se zapojí do komerčního procesu, ale zůstane úzce spojen se školou. Stane se vlastně inkubátorem, kdy těm nejlepším a nejaktivnějším studentům bude nabídnuta účast na projektech tohoto studentského a absolventského start-upu.
Absolventi a studenti Smíchovské SPŠ se již nyní mají čím pochlubit, protože vytvořili světově unikátní virtuální prohlídku koncentračních táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau. Na projektu Osvětim hodlají dále pracovat a rozvíjet ho.
„Jako ředitel školy mám na tisíc různých povinností, dost často spjatých s byrokracií. Těch si pochopitelně musím dostát. Ale mou absolutní prioritou je maximální podpora velmi zajímavých a inovativních nápadů studentů a zaměstnanců školy, mezi kterými je mnoho našich absolventů,“ říká ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, „V letošním školním roce se školou spolupracuje 35 absolventů, na což jsem velmi hrdý a pyšný. Absolventi působí jako vyučujících těch nejmodernějších IT předmětů, ale též jako vedoucí a členové IT oddělení, PR oddělení a Projektového oddělení. Další jsou konzultanti studentských a maturitních projektů. I díky nim může škola nabízet mnoho aktivit pro studenty.“
Ve výstavbě je Ukázkové pracoviště IoT, které bude využíváno od září 2018, a ve kterém budou v rámci svých studentských či maturitních projektů sami studenti vytvářet Smart House a na modelu cca 3 x 3 metry Smart City. Tato laboratoř bude přímo propojena s Centrem města budoucnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK) v Dejvicích při ČVUT.
Smíchovská SPŠ založila Mediální studium Presloviny.cz, na jehož rozvoji spolupracuje se studentkami a studenty Gymnázia Jana Keplera a Gymnázia Na Zatlance. Studenti se tak učí nejen kriticky vnímat informace, ale sami je přímo vytvářet.
„Snažíme se studentům co nejvíce přiblížit reálný život a praxi,“ konstatuje Radko Sáblík, „Jsem moc rád, že nacházíme pochopení u zřizovatele. Představitelé Hlavního města Prahy nás podporují jak morálně, tak i materiálně, za což jsem jim velmi vděčný,“ doplňuje.
ČTK zajišťuje z akce videopřenos, který můžete sledovat na portále www.ceskenoviny.cz