Sněmovna bude hlasovat o odvolání Okamury z čela sněmovny

Schůze sněmovny

Sněmovna bude hlasovat o odvolání Okamury z čela sněmovnyAKTUALIZOVÁNO
Tomio Okamura Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Poslanci dnes budou hlasovat o zařazení bodu hlasování o odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy sněmovny. Lidovcům se podařilo sehnat dost podpisů pod návrh na zařazení bodu. Proti je ale vládní hnutí ANO, komunisté a SPD. Ti šéfa SPD Okamuru ve funkci chtějí podržet. Okamura dnes dopoledne vystoupil na klubu ANO a za svá slova ohledně protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku se omluvil.

Pod návrh předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška se už sešlo 86 podpisů. Podpořili jej Piráti, TOP 09 a ČSSD, STAN a ODS. Bartošek bude dále prosazovat tajné hlasování o odvolání Okamury.

„Hnutí ANO bude rozhodující. Vím, že podporu už deklaroval poslanec za ANO Martin Kolovratník,“ uvedl v pondělí pro Echo24 Bartošek. K zařazení bodu o hlasování k odvolání místopředsedy sněmovny lze na písemný návrh alespoň dvou pětin všech poslanců, tedy 80 zákonodárců. „V samotném hlasování rozhodne prostá většina poslanců,“ dodal Bartošek.

Okamuru chce ale klub podržet ANO. „Drtivou většinou hlasů našich poslanců jsme se shodli, že nepodpoříme zařazení tohoto bodu na program sněmovny. Pokud by na zařazení bodu došlo, nepodpoříme odvolání Tomia Okamury z vedení sněmovny,“ uvedl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle Bartoška ale deklaroval podporu návrhu poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník.

Opozičním poslancům, kromě SPD a komunistů, vadí Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu. Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Pokud lidovecký návrh získá dostatečnou podporu, bude to vůbec poprvé, kdy budou poslanci hlasovat o odvolání místopředsedy dolní komory.

ODS jedná o návrhu omezit vládu v demisi

ODS v tomto týdnu, kdy zasedá sněmovna, navíc hledá mezi poslanci podporu pro svůj záměr nastavit mantinely vládě v demisi. V tomto týdnu, kdy zasedá sněmovna, bude ODS hledat podporu pro návrh omezit vládu v demisi. ODS chce nastavit mantinely jednobarevné menšinové vládě hnutí ANO. Ta v lednu nezískala důvěru sněmovny, nyní vládne v demisi. Premiér v demisi Andrej Babiš získal už dříve od prezidenta Miloše Zemana neomezený čas pro vyjednávání o sestavení vlády na druhý pokus.

O usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi, chce ODS jednat s ostatními opozičními stranami. Předseda občanských demokratů Petr Fiala věří, že podporu pro usnesení najde. „Tento týden o něm chceme jednat s ostatními nevládními stranami v Poslanecké sněmovně. Věřím, že návrh získá dostatečnou podporu. Zároveň se ukáže, jaký mají jednotlivé strany postoj k jednobarevné vládě ANO a nakolik chtějí chránit ústavu,“ uvedl Fiala pro Echo24.

Vláda v demisi by se dle Fialy měla obecně zdržet příjímání závažnějších rozhodnutí, a to i v personální rovině. „Vláda v demisi, a bez důvěry, by se měla chovat zdrženlivě a provádět jen kroky zcela nezbytné ke každodenní správě země. K ostatnímu nemá dostatečný mandát ani legitimitu,“ dodal Fiala.

Kdy se návrh na omezení vlády v demisi dostane na plnému, zatím není jasné. „To bude to záviset na průběhu jednání s ostatními stranami. Tento týden ale o tom určitě hlasovat nebudeme,“ řekl Fiala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO plní dozorčí rady státních firem. Piráti předloží nominační zákon

Hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM Okamuru podrží

ODS chce přistřihnout křídla vládě v demisi

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články