1 zdravé účinky alkoholu?

Abstinenti umírají více než ti, co pijí mírně, tvrdí nová studie

NOVÉ

Témata:

Milovníci alkoholu mají další argument pro prospěšnost své záliby. Podle nové americké studie abstinentům hrozí větší riziko úmrtí, než těm, kdo si dopřejí občasnou sklenku. Nejhůře na tom ale stále jsou pravidelní pijani. Autoři studie však nechtějí, aby lidé pili jen kvůli vysledovaným pozitivním účinkům.

Výzkum Andrewa Kunzmanna z Centra pro veřejné zdraví v americkém Belfastu zkoumal vztah mezi příjem alkoholu a výskytem rakoviny a úmrtnosti. Z měření, jehož se mělo zúčastnit na 100 000 lidí, vyšlo najevo, že abstinenty a ty, kdo si alkohol dopřávají jen příležitostně, ohrožuje vyšší riziko úmrtnosti. „Výsledky naznačují, že riziko některých druhů rakoviny se zvyšuje s každým dalším alkoholickým nápojem týdně… Nicméně, riziko rakoviny a smrti dohromady bylo nejnižší u těch, co pijí mírně, tedy těch, co zkonzumují méně než jeden drink denně,“ píše se ve studii.

Názor, že by se lidé měli alkoholu zcela vyhýbat, propaguje například šéfka britského úřadu pro zdraví Sally Hawkinsová. Její názory však kritizují někteří statistici. Desítky jiných studií totiž shodně s Kunzmannovým výzkumem zjistily, že abstinenti čelí větším zdravotním rizikům, než ti, kteří pijí mírně. Vliv alkoholu na zdraví má údajně charakter křivky „J“. Ta znázorňuje, že lidé s nulovým příjmem alkoholu mají vyšší úmrtnost, než lidé s mírnou spotřebou.

„Tyto výsledky mohou pomoci informovat budoucí americké směrnice, které v současnosti doporučují méně než dva drinky denně pro muže a méně než jeden pro ženy,“ píší autoři studie. „Tyto důkazy by se ale neměly brát jako podpora pro ochranný účinek lehkého pití,“ upozorňují v textu.

Čtěte také: Piráti bojují proti pokutám za alkohol na vodě s ilustrační fotkou Zemana v člunu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.