1 zdravé účinky alkoholu?

Abstinenti umírají více než ti, co pijí mírně, tvrdí nová studie

NOVÉ

Témata:

Milovníci alkoholu mají další argument pro prospěšnost své záliby. Podle nové americké studie abstinentům hrozí větší riziko úmrtí, než těm, kdo si dopřejí občasnou sklenku. Nejhůře na tom ale stále jsou pravidelní pijani. Autoři studie však nechtějí, aby lidé pili jen kvůli vysledovaným pozitivním účinkům.

Výzkum Andrewa Kunzmanna z Centra pro veřejné zdraví v americkém Belfastu zkoumal vztah mezi příjem alkoholu a výskytem rakoviny a úmrtnosti. Z měření, jehož se mělo zúčastnit na 100 000 lidí, vyšlo najevo, že abstinenty a ty, kdo si alkohol dopřávají jen příležitostně, ohrožuje vyšší riziko úmrtnosti. „Výsledky naznačují, že riziko některých druhů rakoviny se zvyšuje s každým dalším alkoholickým nápojem týdně… Nicméně, riziko rakoviny a smrti dohromady bylo nejnižší u těch, co pijí mírně, tedy těch, co zkonzumují méně než jeden drink denně,“ píše se ve studii.

Názor, že by se lidé měli alkoholu zcela vyhýbat, propaguje například šéfka britského úřadu pro zdraví Sally Hawkinsová. Její názory však kritizují někteří statistici. Desítky jiných studií totiž shodně s Kunzmannovým výzkumem zjistily, že abstinenti čelí větším zdravotním rizikům, než ti, kteří pijí mírně. Vliv alkoholu na zdraví má údajně charakter křivky „J“. Ta znázorňuje, že lidé s nulovým příjmem alkoholu mají vyšší úmrtnost, než lidé s mírnou spotřebou.

„Tyto výsledky mohou pomoci informovat budoucí americké směrnice, které v současnosti doporučují méně než dva drinky denně pro muže a méně než jeden pro ženy,“ píší autoři studie. „Tyto důkazy by se ale neměly brát jako podpora pro ochranný účinek lehkého pití,“ upozorňují v textu.

Čtěte také: Piráti bojují proti pokutám za alkohol na vodě s ilustrační fotkou Zemana v člunu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.