Úmrtí Karla Gotta je zprávou dne i pro Německo. Televize přinášejí speciální hlášení
Gott v německých médiích
Zlatý hlas z Prahy utichl, píše dnes o smrti Karla Gotta německá agentura DPA. V Česku byl zpěvák legendou, připomíná zase list Süddeutsche Zeitung. Zapsal se i do německých srdcí, míní televize n-tv. Na úmrtí 80leté české hvězdy reagují prakticky všechna německá média.
„Velmi šarmantní Karel Gott očaroval generace posluchačů s písněmi jako Včelka Mája a Schicksalsmelodie. Pro řadu Čechů byl prostě jen Mistr – mistr populární hudby,“ konstatuje DPA, podle níž každá generace zná alespoň některý z Gottových hitů.
„Nejpozději s písní o Včelce Máje se Karel Gott prozpíval do srdcí německých fanoušků. Ve své vlasti byl oslavován jako legenda,“ poznamenává na svém webu televize n-tv, podle níž plzeňský rodák byl jednou z největších hvězd populární hudby.
„S titulní melodií ke kreslenému seriálu Včelka Mája se jeho hlas stal známý pro generace německy mluvících dětí,“ píše deník Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že Gott vystupoval zhruba 60 let a prodal přes 50 milionů nahrávek. Vedle dětské melodie vyzdvihuje třeba píseň Lady Carneval.
I kvůli své dlouhé kariéře se podle DPA řadě Čechů zdál Gott být prakticky nesmrtelný. Proto bylo šokem, když mu lékaři v listopadu 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. „Ale Karel Gott zůstal statečný, podrobil se chemoterapii a odmítl léčení v zahraničí,“ podotýká německá agentura. Letos v září, jak připomíná, pak přišla hrozivá zpráva o tom, že trpí akutní leukémií.
Ve svém profilu DPA upozorňuje i na to, že Gott podepsal takzvanou antichartu zaměřenou proti hnutí za lidská práva Charta 77 iniciovanému Václavem Havlem a dalšími disidenty. Pro zruinovaný socialistický režim byl také důležitým zdrojem deviz. „Všechno bylo prominuto, když se Gott 4. prosince 1989 během sametové revoluce – demokratického přerodu v Československu – objevil na jednom ze shromáždění,“ míní DPA.
„Velká ztráta,“ píší v Rakousku
Medailonky k úmrtí Karla Gotta přinesla dnes řada rakouských médií; mnohá označila zpěváka za legendu české populární hudby. Některé z deníků uvedly, že Gottovy hity spojily několik generací. Rakouská agentura APA píše o „velké ztrátě“ pro Čechy i českou kulturní scénu.
„Česko přišlo o ´božského Karla´“, nadepsala svůj článek APA, která kromě řady ocenění a mnoha hitů připomněla i Gottův vztah k fanouškům. „Na rozdíl od mnoha svých kolegů byl známý tím, že svým příznivcům nikdy neodmítl autogram. Po koncertech podpisy trpělivě rozdával, dokud nepřišel na řadu i ten poslední fanoušek,“ uvedla agentura.
Mnohá rakouská média píší, že „Zlatý hlas z Prahy“ se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale také další z desítek jeho hitů i to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize (Československá televize tehdy ještě nebyla členem pořádající organizace).
„Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace,“ napsal web rakouského deníku Kurier. V úvodu článku rovněž připomněl píseň Včelka Mája, který je stále populární v Rakousku i v Německu. Deník Kurier připomněl i aktuální hit Srdce nehasnou, který pro Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu složil Richard Krajčo.
Deník Salzburger Nachrichten kromě Včelky Máji vzpomněl i na další z desítek Gottových hitů, například na písně Lady Carneval či Babička. Medailonek s řadou Gottových fotografií a s několika videi s jeho písněmi přinesl například deník Der Standard, který upozornil i na Gottův duet s německým rapperem Bushidem Für immer jung (Navždy mlád).
„Smutek kvůli zpěvákovi, s nímž mnozí z nás vyrostli, je veliký,“ reagoval na Gottovo úmrtí bulvární rakouský list Kronen Zeitung.
O Gottově úmrtí informovala i americká média. Washington Post o Karlu Gottovi napsal, že byl jedním z mála zpěváků ze zemí východního bloku, kteří se prosadili i na západě. O popularitě zemřelého zpěváka píše i například server NY Times.