Koalice pěti stran chce dobýt Prahu. Ve hře je i společná kandidátka pro evropské volby

Koalice TOP 09, STAN, lidovců, LES a Demokratů Jana Kasla

Koalice pěti stran chce dobýt Prahu. Ve hře je i společná kandidátka pro evropské volbyNOVÉ
Koalice TOP 09, STAN, lidovců, LES a Demokratů Jana Kasla odevzdala kandidátku na pražský magistrát Foto:

FOTO: Spojené síly pro Prahu

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Vyhrát komunální volby v Praze chce koalice pěti stran vedená europoslancem a předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem. Koalice TOP 09, STAN, lidovců, Demokratů Jana Kasla a strany LES patří mezi sedm zájemců o magistrát, kteří doposud odevzdali kandidátku. A další tak ještě učiní. Pokud se koalice osvědčí, ve hře je i společná kandidatura do Evropského parlamentu. Volby se konají příští rok na jaře.

„Je to otevřená otázka. Byl bych samozřejmě velmi rád, kdyby menší strany spolupracovaly. Konečné rozhodnutí ale padne až po komunálních volbách,“ uvedl Jiří Pospíšil na dotaz deníku Echo24, zda se rýsuje i spolupráce pro eurovolby. „O společném volebním projektu už se bavíme se STAN. Je logické, aby strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN do europarlamentu kandidovaly společně. Jsme všichni členy Evropské lidové strany,“ dodal Pospíšil.

Ze stran nyní zastoupených v pražském zastupitelstvu zatím podaly kandidátku do podzimních komunálních voleb ODS, ČSSD, Pirátská strana a koalice TOP 09, STAN, lidovců, Demokratů Jana Kasla a Liberálně ekologické strany (LES). Ta odevzdala kandidátku teprve v úterý 24. července. Celkem se zaregistrovalo sedm politických uskupení. Vyplývá to z informací magistrátu. Strany a hnutí se mohou registrovat do 31. července, volby se uskuteční v říjnu. Při posledních komunálních volbách v roce 2014 na magistrát kandidovalo 31 uskupení.

ODS postavila do čela své kandidátky poslance a někdejšího primátora Bohuslava Svobodu. Tomu část politického spektra připomíná, že je nepravomocně odsouzený v kauze opencard. ODS ale exprimátora brání s tím, že nebyl obviněn z podvodu, ale za hlasování v pražské radě. Píšeme o tom zde. Kandidátem ČSSD je náměstek ministra obrany Jakub Landovský, jedničkou pirátské kandidátky je absolvent lékařské fakulty Zdeněk Hřib. Hnutí ANO, které poslední volby vyhrálo, vyměnilo původní jedničku Patrika Nachera za podnikatele Petra Stuchlíka.

Dále čtěte: Babiš chtěl zakázat byznys svého lichváře, adepta na primátora Prahy

KSČM povede ve volbách v Praze exposlankyně Marta Semelová, Zelené místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský. Kandidaturu ohlásilo i hnutí SPD Tomia Okamury, které se minulých voleb neúčastnilo. Kandidátku povede energetik Hynek Beran. O hlasy voličů se chce ucházet také starosta Prahy 7 a poslanec Jan Čižinský se sdružením Praha Sobě.

Praha Sobě sbírá podpisy pro kandidaturu hnutí do zastupitelstva hlavního města. Potřebuje 90 616 podpisů, tedy podporu od sedmi procent obyvatel Prahy. Nyní má 92 tisíc, chce nasbírat sto. „V Praze nikdy nekandidovala občanská kandidátka,“ upozornil Čižinský.

Pospíšil: Můžeme vyhrát

Kandidát na primátora Jiří Pospíšil označil spojení politiků i odborníků z pěti politických uskupení za demokratickou protiváhu hnutí ANO. Dodal, že cílem koalice je vítězství ve volbách. „Jsem přesvědčený, že můžeme vyhrát. Máme kvalitní kandidáty i program. V minulých volbách voliči vybírali dle stranické značky. Protože ale ví, že to magistrát nespasí, letos budou vybírat osobnosti, o nichž ví, že v politice něco dokázaly a mohou garantovat nabízený program,“ řekl Pospíšil pro Echo24.

Hlavními programovými body bloku Spojené síly pro Prahu jsou řešení problémů s dopravou, bydlením a korupcí, řekla pražská jednička Starostů Hana Marvanová. Na kandidátce jsou někteří současní radní Jan Wolf (KDU-ČSL) nebo Jana Plamínková (STAN), ale také ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor nebo architekt Petr Hlaváček.

Volby se budou letos konat 5. a 6. října. Kromě voleb na magistrát a do zastupitelstev městských částí budou voliči rozhodovat také o části pražských senátorů. Senátní volby se uskuteční v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO schválilo Babišem překopanou kandidátku v Praze. Jedničkou je Stuchlík

Svobodova kauza se od Babišovy liší, hájí ODS volbu odsouzeného exprimátora

STAN, TOP 09 a lidovci chtějí v metropoli kandidovat společně

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články