Přivedl ČSSD na úroveň hvězdné pěchoty, zkritizoval Paroubek Sobotku

Paroubek komentuje Sobotku

Přivedl ČSSD na úroveň hvězdné pěchoty, zkritizoval Paroubek SobotkuNOVÉ
Bývalý premiér Jiří Paroubek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Kauza OKD, neplnění slibů či prostě fakt, že na Andreje Babiše nestačí. To jsou jen některé z výtek Jiřího Paroubka vůči bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Paroubek kritiku zveřejnil na svém blogu na Aktuálně.cz s tím, že Sobotka podle něj přivedl sociální demokracii na „úroveň hvězdné pěchoty“. Sám Paroubek se přitom zatím marně snaží o návrat mezi sociální demokraty.

Paroubek mimo jiné tvrdí, že Sobotkovou nevýhodou je jeho introverze, díky které nemá přirozenou snahu přicházet do médií a sdělovat veřejnosti své názory. „Andrej Babiš (ANO) byl ve všech parametrech silnějším lídrem než Bohuslav Sobotka. Babiš má za sebou zejména silný životní příběh. Bohuslav Sobotka se naučil především intrikám v rámci organizace mladých sociálních demokratů a dovedl tuto svou schopnost k dokonalosti, což pomohlo zničit politickou stranu, kterou sedm let vedl,“ uvedl Jiří Paroubek.

Ten svému bývalému stranickému kolegovi vyčetl také některé jeho spolupracovníky ve vládě či vedení strany. „Sobotka vedl velmi úspěšnou vládu, která přivedla zemi k hospodářskému růstu a k obnovení růstu životní úrovně občanů ve všech vrstvách. Je příkladem jeho kolosální politické a mediální neschopnosti, že tyto zjevné úspěchy vlády nedokázal lépe prodat. Vybral si k tomu pomocníky, kteří byli, coby ministři, ještě horšími komunikátory nežli on: Marksová – Tominová a Valachová,“ napsal Jiří Paroubek.

Podle něj Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec „společně a nerozdílně zničili pozici sociální demokracie v české politice“. Podle Jiřího Paroubka také strana za Sobotkova vedení postrádala strategii a dlouhodobé cíle. Neplnil podle něj ani volební program. „Sobotka si nedělal těžkou hlavu s plněním některých velmi významných, ba rozhodujících předvolebních slibů. Před sněmovními volbami v roce 2013 vzbudil velká očekávání tím, že dojde k zásadní revizi církevních restitucí,“ poznamenal expremiér s tím, že Sobotka tento slib nesplnil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Svou přítomností ve sněmovně Sobotka zatěžuje sociální demokracii. Je před ním stále otevřená kauza OKD, která se stane ve sněmovní vyšetřovací komisi, jistě vítanou šancí pro politické odpůrce ČSSD ukazovat tuto stranu jako zcela zkorumpovanou a prohnilou. Pokud by zůstal ve sněmovně, Sobotka by v tom příštím roce a půl až dvou letech byl nucen čelit mnoha útokům a ČSSD by byla předmětem zpravodajství ze sněmovny jen v souvislosti s kauzou OKD. To by samozřejmě bylo zcela politicky zničující,“ dodal Jiří Paroubek.

Bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka oznámil ve čtvrtek, že se od 1. dubna vzdá poslaneckého mandátu. Sobotka uvedl, že k rozhodnutí mnoho měsíců směřoval. „Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní. V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem osm let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se – ještě v plné síle – úplně jinou životní cestou,“ napsal.

Konkrétní plány o své budoucnosti zatím Sobotka nemá, jasno by chtěl mít v příštím roce. Do té doby se plánuje věnovat rodině a vzdělávání. „Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů,“ uvedl. Dál chce působit jako aktivní občan.

Sobotka loni v červnu kvůli klesajícím preferencím opustil funkci předsedy ČSSD, kterou vedl od roku 2011. Přestože do voleb po jeho konci vedl sociální demokracii tehdejší šéf diplomacie Lubomír Zaorálek, řada straníků označuje hlavně Sobotku a jeho vedení za strůjce neúspěchu ČSSD v loňských volbách do Sněmovny. Sobotkovým nástupcem ve funkci předsedy ČSSD se před měsícem stal Jan Hamáček.

V prohlášení na Facebooku Sobotka uvedl, že potkal v politickém životě spoustu různých lidí. „S některými jsem spolupracoval, mnohých jsem si vážil, s jinými se dohadoval. Někteří mne podporovali, jiní mne nemuseli. Většina z nich ale byla přesvědčenými demokraty. Moc si přeji, aby přesvědčených demokratů zůstala v naší republice i v budoucích letech drtivá převaha...“ napsal.

Čtěte také: Není důvod, reagoval Pellegrini na volání demonstrantů po předčasných volbách

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články