Zeman na cestách. Doporučuje Třineckým železárnám, ať koupí hutě ArcelorMittalu
„Vlastnictví domácího kapitálu“
Prezident Miloš Zeman chce doporučit Třineckým železárnám (TŽ) nákup hutě ArcelorMittalu Ostrava (AMO). Podle něj by podniky, pokud možno, měly zůstat ve vlastnictví domácího kapitálu. Prezident to dnes řekl v Ostravě při setkání s krajskými zastupiteli a starosty měst a obcí. Na krajském úřadu zahájil svou třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.
Skupina ArcelorMittal už začala jednat s potenciálními zájemci o její huť v Ostravě i o další podniky v Evropě, které skupina nabídla jako kompenzační balíček v souvislosti s koupí italské ocelárny Ilva. Proces prodeje navrhovaných podniků by měl být uzavřen do konce roku.
Zeman Třinecké železárny navštíví ve středu. „Stejně tak jako (premiér v demisi) Andrej Babiš na ně budu apelovat, aby se pokusily koupit ArcelorMittal, protože je dobré, aby podniky v této oblasti byly, pokud možno, ve vlastnictví domácího kapitálu,“ řekl Zeman. Ke koupi huti s úsměvem vyzýval šéfa představenstva TŽ Jana Czudka právě Babiš, a to v dubnu při návštěvě vlády v regionu. Stalo se tak po podpisu dobrovolného dohody mezi krajem, TŽ a ministerstvem životního prostředí, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.
Ostravská huť se podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele AMO Ašóka Patila bude prodávat jako fungující výrobní podnik, aniž by se snižovala její výrobní kapacita nebo počet pracovních míst.
ArcelorMittal má v Moravskoslezském kraji 6500 zaměstnanců. Ročně vyrábí přes dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun a tržby 28,786 miliardy korun. Někdejší Nová huť patří do skupiny Lakšmího Mittala od roku 2003.
Ilva je největší ocelárnou v Evropě. Aby rozptýlil obavy Evropské komise, že převzetí Ilvy naruší hospodářskou soutěž a povede ke zvýšení cen, ArcelorMittal navrhl, že jako kompenzaci prodá hutě v Ostravě a některé další aktivity v Itálii, Rumunsku, Makedonii, Lucembursku a Belgii.