1 KAUZA RTVS

Rozkol ve slovenské RTVS pokračuje. Vedení propouští spolupracovníky

, NOVÉ

Témata: , ,

Vedení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se rozhodlo neprodloužit smlouvu několika pracovníkům zpravodajství. Podle některých pracovníků je propouštění důsledkem kritiky, která se na vedení RTVS snesla z řad jejích zaměstnanců. Informaci přinesl server omediach.

Podle informace, kterou podle serveru potvrdilo několik zdrojů z RTVS, se vedení rozhodlo rozvázat spolupráci především s externími spolupracovníky. Výpověď už dostala kulturní redaktorka Jana Masárová, redaktoři Matúš Dávid, Matúš Baňovič a Kristián Čekovský. Všichni čtyři byli podepsaní pod kritickým otevřeným dopisem.

Čtěte také: Na Slovensku se bouří redaktoři RTVS: Pracujeme v nepřátelské atmosféře, říkají

„Očekáváme, že další tři čtyři lidé dostanou též stejnou okamžitou výpověď,“ okomentovala na svém Facebooku situaci redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová, která nedávno založila pro zpravodajství RTVS odbory. Podle ní nejsou věcné důvody k rozvázání spolupráce s trojicí pracovníků. Jana Masárová podle ní „dělá svojí práci už pět let nadstandardně“ a vedení jí prý důvod ukončení spolupráce nesdělilo, protože je pouze externím pracovníkem. Stejně zpochybňuje i ukončení spolupráce s Matúšem Baňovičem. „Prý veřejně řekl, že nevěří vedení a to proto nevěří jemu,“ píše dál Zuzana Kovačič Hanzelová. Konkrétní důvody se podle ní nedozvěděl. Výpověď dostal po osmi letech i Kristián Čekovský. „Na schůzce padlo ,Každá akce vyvolává reakci‘. Akcí je zřejmě náš otevřený dopis,“ píše dále Zuzana Kovačič Hanzelová.

Vedení zpravodajství zveřejnilo spolu s generálním ředitelem Jaroslavem Rezníkem reakci, v které kritizují práci svých redaktorů. „Radikální mladé jádro zpravodajství namísto toho, aby věnovalo energii sebevzdělávání a pozorně poslouchalo, jaké nové výzvy se mu otevírají, respektive aby se na nich spolupodílelo, se rozhodlo stavět barikádu zevnitř, hledat nepřítele a křičet na ostatní – ,kdo nejde s námi, jde proti nám!‘. Zkušenější redaktoři se často doslova bojí říct svůj názor, aby se nestali předmětem invektiv,“ reagovalo na kritiku vedení.

Šedesát zaměstnanců podepsalo na začátku měsíce otevřený dopis vedení, kde vyjádřili svou obavu ze situace ve zpravodajství.

Otvorený list zamestnancov RTVS vedeniu by Dennik SME on Scribd

Ve zpravodajské sekci RTVS panuje napětí už několik týdnů. To začalo zrušením jediné investigativní televizní relace Reportéři a následně pokračovalo kauzou odznaků na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka. 

Čtěte dále: Šéf zpravodajství je znechucený, reportéři odmítli sundat placky za mrtvého kolegu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.