EU se na summitu neshodla na azylovém systému. Další jednání o irské pojistce zatím nezačnou

Summit EU

EU se na summitu neshodla na azylovém systému. Další jednání o irské pojistce zatím nezačnouAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Země Evropské unie se v pátek na summitu v Bruselu shodly, že v boji s migrací budou dál klást důraz zejména na ochranu vnějších hranic a na spolupráci s tranzitními státy. U několika témat však dál trvají rozpory, konkrétně zatím členské země nenašly společnou řeč ohledně reformy azylového systému nebo posílení reformované agentury Frontex, tedy navyšování počtu příslušníků evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker po summitu zalitoval, že se komisi nepodařilo přesvědčit členské státy, aby z celkem sedmi legislativních návrhů souvisejících s migrací rychleji přijaly pět techničtějších norem, u nichž mezi nimi nepanují spory. „Nepodařilo se nám dnes kolegy přesvědčit, aby schválili těch pět návrhů,“ připustil.

Část zemí, včetně Česka, tento postup odmítá především kvůli úzké vzájemné provázanosti právních textů. Jedním z těch sporných zůstává návrh komise z roku 2016 na reformu takzvaného dublinského systému, tedy pravidel určujících, která ze zemí řeší azylové žádosti.

Páteční závěry se v podstatě čekaly, protože ani končícímu rakouskému předsednictví se nepovedlo otázku reformy unijního azylového systému posunout směrem k řešení přijatelnému pro všechny členské státy. Ani posílení pohraniční stráže zatím politici neodsouhlasili, a to poté, co navýšení počtu příslušníků na 10.000 neschválili unijní ministři vnitra.

„Evropská rada vzala na vědomí, že počet zaznamenaných ilegálních přechodů hranic klesl na předkrizovou úroveň a že obecný klesající trend pokračuje. Je to výsledek migrační politiky unie a jejích členských států založené zejména na kontrole vnějších hranic, boji proti pašerákům a spolupráci se zeměmi původu a tranzitními zeměmi… V této politice bychom proto měli pokračovat,“ stojí v oficiálních závěrech z jednání summitu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz už při příchodu na páteční jednání řekl, že naději nyní EU vkládá zejména do spolupráce se třetími zeměmi, přes které migranti do Evropy míří. Podle něj by právě tento přístup mohl znamenat snížení celkového počtu přistěhovalců poté, co selhaly snahy o rozdělování migrantů podle kvót. 

Další jednání o irské pojistce zatím nebudou, vzkazuje Tusk 

Země EU v Bruselu daly najevo, že jsou nadále připraveni pomoci britské premiérce Therese Mayové s ratifikací smlouvy o vystoupení Británie z EU. Předseda Evropské rady Donald Tusk však zároveň velmi chladně reagoval na prohlášení Mayové, že v příštích dnech začnou jednání o dalších zárukách z evropské strany ohledně takzvané irské pojistky, která se týká budoucího režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

„Nyní nemám mandát zahajovat nějaká další jednání,“ prohlásil Tusk a dodal, že v příštích dnech ale zůstává v Bruselu a že je pochopitelně kdykoli Mayové v případě potřeby k dispozici. Německá kancléřka Angela Merkelová před novináři zdůraznila, že cílem v první řadě musí být rychlá dohoda o budoucím těsném partnerství mezi Británií a EU.

Podobně se vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Jsme připraveni diskutovat o budoucích vztazích co nejdříve,“ upozornil. V noci přijaté prohlášení EU27 uvádí, že diskuse o novém partnerství by měly začít nejlépe okamžitě po 29. březnu 2019, kdy Británie unii opustí, přípravná jednání ještě dříve.

Není jasné co Mayová od unie chce, říká Babiš 

Předseda české vlády Andrej Babiš v pátek poznamenal, že EU27 své stanovisko nezměnila. „O dohodě jsme jednali dlouho, je jasná. Je to jako rozvod manželů, který je třeba dokončit, aby se nastavily nové vztahy,“ uvedl. Očekává, že britský parlament dohodu o brexitu schválí. EU podle něj bude seriózní partner a pro budoucí vztahy hodlá vážně hledat dohodu pro řešení režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Slova premiérky Mayové o brzkých dalších jednáních ale Babiš příliš nechápe a nic o nich neví. Podle něj ve čtvrtek večer ani nebylo příliš jasné, co přesně Mayová od unie chce. „Bylo plno otázek na ni. Někteří ji vyzvali víckrát, aby něco nadefinovala, nebyla schopna nic říct,“ podotkl.

Mayová ve snaze získat pro dohodu o vystoupení Británie z bloku dostatečnou podporu v britském parlamentu žádá od unijních partnerů dodatečné záruky, mluví o právně závazném prohlášení.

V noci na pátek sedmadvacet šéfů států a vlád reagovalo dokumentem, v němž jednoznačně zdůraznili, že irská pojistka by ideálně vůbec nikdy neměla začít fungovat, a pokud se tak stane, půjde jen o krátkodobé, tedy dočasné řešení.

Britská premiérka zdůraznila, že závěry schůzky sedmadvacítky mají jako oficiální závěr summitu svou právní váhu. Že nejde „o pouhý papír“, upozornila také německá kancléřka Angela Merkelová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Řešení hranice s Irskem je pouze dočasné, potvrdili lídři států EU

Hořké vítězství. Theresa Mayová zůstává v úřadě, přestála hlasování o nedůvěře ve své straně

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články