Babišova vláda pokračuje v komedii, zveřejnila jen část zprávy OLAF

Kauza Čapí hnízdo

Babišova vláda pokračuje v komedii, zveřejnila jen část zprávy OLAFAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

České ministerstvo financí zveřejnilo pouze velmi malou část zprávy OLAF o Čapím hnízdu. Ve zveřejněné části stojí, že v projektu byly nesrovnalosti a že ho OLAF doporučuje vyjmout z programů placených EU. Více informací ale resort financí ukázat nechce.

Ministerstvo financí nezveřejnilo celou zprávu, která má 48 stran a dalších tisíc stran příloh, jak to žádají například poslanci nebo někteří občané. Zveřejnilo pouze první tři odstavce dokumentu. V nich se píše, že vyšetřování ukázalo nesrovnalosti, a proto příslušný úřad Evropské komise zajistil vynětí částky z evropských peněz.

Zprávy OLAF byly v minulosti v Evropě zveřejněny. Příkladem je Maďarsko, které mělo problém s čerpáním dotací na výstavbu Metra v Budapešti. Po zveřejnění volá eurokomisařka Věra Jourová, podle které má veřejnost mít možnost se seznámit s obsahem zprávy OLAF. Šéf Senátu Milan Štěch mluví o snaze „celou záležitost znepřehlednit, řešení oddálit a vyhnout se případným trestněprávním důsledkům“.

Celé znění prvních třech odstavců:
Dne 26. 1. 2016 bylo zahájeno výše zmíněné vyšetřování v souvislosti s možným výskytem nesrovnalostí v průběhu realizace projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci českého Regionálního operačního programu Střední Čechy pro roky 2007-13.

Po dokončení všech vyšetřovacích úkonů nyní toto vyšetřování uzavírám. Ve smyslu závěrů vyšetřování, které jsou součástí Závěrečné zprávy a v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013, doporučuji, aby:

Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.

Informace byly zveřejněny na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím, takzvané „stošestky“ a poté vyvěšeny na webu ministerstva. Existuje ale stále velký tlak na zveřejnění celé zprávy. Ministerstvo ale tvrdí, že to nemůže udělat, protože zpráva je součástí vyšetřovacího spisu české policie. Od zítřka si ji ale budou moci prostudovat poslanci mandátového a imunitního výboru, kteří mají přístup do spisu.

On-line s reakcemi na zveřejnění tří odstavců najdete zde.

Ministerstvo financí ale se zveřejňováním skončilo. Více z téměř padesátistránkové zprávy neukáže. „Dokud neskončí trestní řízení, tak se naše stanovisko nezmění,“ uvedla šéfka resortu financí Alena Schillerová pro Českou televizi.

O vynětí částky se přitom hovořilo už dříve. Evropská komise to po Česku vyžadovala ještě předtím, než se na ministerstvo závěrečná zpráva OLAF dostala. Ve čtvrtek resort rozhodl, že částku nebude chtít proplatit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Rozhovor se šéfem pirátů Ivanem Bartošem, mimo jiné o OLAF

Čtěte také: Zpráva OLAF je už součástí spisu. Nyní se k ní dostanou někteří poslanci

Výbor ROP by měl řešit Čapí hnízdo na přelomu ledna a února