Brabec: Mise je třeba s KSČM probrat jednotlivě, ANO chce dodržet závazky
Podmínky KSČM
Vojenské mise, o jejichž nerozšiřování žádají komunisté v souvislosti s případnou tichou podporou menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, je podle místopředsedy hnutí a vicepremiéra v demisi Richarda Brabce třeba probírat jednotlivě. ANO chce dodržet závazky vůči spojencům, řekl dnes novinářům s tím, že požadavek ale nevnímá jako zásadní rozpor, protože některé mise končí, další jsou závislé pouze na rozhodnutí České republiky. Dramatizovat nechce nároky komunistů ani premiér v demisi Andrej Babiš. Novinářům řekl, že čeká na konkrétní návrh od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.
„Určitě jsme připraveni jednat. Naši předsedové si musí vyjasnit, jak byla ta výhrada, která zazněla z ústředního výboru, míněna, proti jakým misím, v jakém rozsahu,“ uvedl Brabec. Avizované setkání šéfů ANO a KSČM Babiše a Filipa se podle něj odehraje buď v pátek, protože Filip se až ve čtvrtek vrací ze zahraničí, nebo příští týden. Babiš uvedl, že by se s Filipem chtěl vidět do konce týdne.
Požadavek komunistů už hnutí ANO konzultovalo se sociálními demokraty. „My chceme dodržet závazky, které máme vůči spojencům. Vzhledem k tomu, že některé ty mise končí, jsme řekli, že si nad to chceme sednout. Ono to je mise od mise, protože někde je minimum těch lidí a někde je to o samostatném nezávislém rozhodnutí České republiky a někde je to dáno jako dlouhodobý závazek, který chceme dodržet,“ uvedl.
V současnosti čeští vojáci působí na misích v Afghánistánu, Kosovu, Somálsku, Bosně a Hercegovině, Mali, Iráku, v Egyptě, v Izraeli a v operaci EUNAVFOR MED Sophia ve Středomoří. Pozorovatele, celkem devět, má armáda v misích OSN v Demokratické republice Kongo, Kosovu, Středoafrické republice a Mali. Včetně devíti pozorovatelů je nyní v zahraničních misích 404 českých vojáků a vojenských policistů. Nejpočetnější zastoupení má česká armáda v Afghánistánu, kde slouží 245 českých vojáků a 14 vojenských policistů, a v Iráku, kde působí třicetičlenný poradní tým pro letouny L-159, 12 členů výcvikové jednotky chemického vojska a sedm příslušníků vojenské policie. Další početná skupina českých vojáků je v Mali, kde jako ochrana velitelství výcvikové mise Evropské unie působí 42 českých vojáků a ve štábu mise OSN MINUSMA tři.
Širší vedení KSČM v sobotu oznámilo, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří. Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.
Čtěte více: Komunisti diktují Babišovi podmínky: vláda nesmí posilovat zahraniční mise
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.