Zeman radí podnikatelům, ať si vezmou půjčku. „Kdo ji nesplatí, za moc nestojí“
PODNIKATELÉ V KRIZI
Podnikatelé, kterým do jejich živnosti zasáhla koronavirová opatření, mají využít vládní pomoc v podobě dlouhodobého úvěru s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. Pokud se jim ho nepodaří, splatit, za mnoho nestojí, prohlásil prezident Miloš Zeman. Ten také odmítá kritizování vlády za to, že její pomoc postiženému podnikatelskému sektoru je nedostatečná a pomalá. Zemanovo vyjadřování o neschopnosti některých podnikatelů se podobá výroku předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka, podle kterého je restaurací moc a špatné ať klidně zkrachují.
„Když vezmeme v úvahu, že vláda uvolnila stovky miliard korun, což je právě rozpočtový deficit, na podporu ekonomiky, tak mně právě tato kritika připadá nemístná. Doporučoval jsem, aby si podnikatelé vzali v rámci programu Covid 3 dlouhodobý úvěr s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A kdyby ho přesto nedokázali splatit, tak nestojí za mnoho. V tom případě by ale chyba byla u nich, protože u tohoto úvěru stát prostřednictvím deficitu garantuje tento úvěr ze svých zdrojů,“ vyjádřil se Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Podle Zemana by neměli mít problém ani nejmenší podnikatelé a drobní živnostníci, jako jsou například provozovatelé kadeřnictví nebo kosmetických salonů, kteří obdrželi kompenzační bonus, nemohou však z něho pokrýt ani nejnutnější náklady. „Byla tady pětadvacítka zaměřená právě na OSVČ a myslím, že byla velmi úspěšná. Je zde program Antivirus, který také není určen pouze velkým podnikům, a když koneckonců mluvíme o dlouhodobých úvěrech, nevidím důvod, proč by si je nevzali i drobní a střední podnikatelé,“ tvrdí Zeman.
O tom, že nebude vadit, když někteří podnikatelé koronavirouvou krizi nepřežijí, hovořil také šéf ASO Dufek. Podle něj klidně mohou zkrachovat některé hospody nebo cestovní kanceláře. Podle Dufka není potřeba, aby bylo v Česku 40 000 hospod, lidé by místo toho mohli prý jít na pracovní úřad. Tvrdí, že jde o přirozený očistný proces, který povede k rekvalifikaci, a z číšníka by se mohl stát například svářeč.
„Máme 40 tisíc hospod. Na tripartitě jsem řekl, že máme podporovat ty, kteří něco vyrábějí a dělají přidanou hodnotu a ne firmy, které de facto žijí ze spotřeby,“ uvedl Dufek ve zmiňovaném rozhovoru. „Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol. Možná se budeme divit, a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu,“ dodal Dufek, proti jehož slovům se ohradilo množství hospodských i jiných podnikatelů. Ti mu jako formu kritiky tisknou velkoformátové bannery i plakáty, které s odkazem na odboráře přejí „úspěšný krach do nového roku“ či hlásí, že u nich není Dufek vítán