DOKUMENT: Proč ministři odešli ze sálu? Všichni jste natvrdlí, řekl jim Okamura

OKAMURŮV PROJEV

DOKUMENT: Proč ministři odešli ze sálu? Všichni jste natvrdlí, řekl jim Okamura
Ministři odešli po projevu Tomia Okamury ze sálu (archivní snímek). Foto: PSP ČR
3
Domov

Echo24

Ministry v úterý večer pobouřilo vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Šéf SPD označil celou vládu za „natvrdlou“ a opakovaně se dopouštěl invektiv k řadě členů kabinetu Petra Fialy. Ministři následně v souvislosti s Okamurovým projevem mluvili o nenávisti a o lžích. Zhruba po hodině odešli ze sálu a jednací den skončil, protože sněmovní pravidla vyžadují přítomnost aspoň jednoho člena vlády. Přinášíme část Okamurova projevu.

Poslanec Tomio Okamura: Jak je to tedy na trhu práce, co se týče pracovních příležitostí pro naše nízkopříjmové občany v manuálních profesích, kteří se obávají, že je budou ti Ukrajinci vytlačovat? (Ministr Jurečka mimo mikrofon z vládní lavice: Práce je dost.) To je potřeba si také říct. Tak. Pan ministr Jurečka za mnou říká, že práce je dost. Pane ministře, to není o tom, jestli je práce dost. Zase je vidět, že jste úplně - že jste spadl asi z Marsu. Ta práce musí být také adekvátně ohodnocena. A když tady přijde pracovní síla - úplně se divím, že musím základní ekonomické úvahy tady říkat ministrovi, ale ve vašem případě se nedivím - protože když přijde na trh práce sto tisíc lidí, kteří jsou ochotni pracovat za nižší mzdu než naši občané, tak se logicky podseknou mzdy. (Tomio Okamura zvyšuje hlas.) Mám vám to vysvětlovat polopaticky?

To snad není možné, že tohle vůbec tady říká ministr za mnou. To je úplně neuvěřitelné, kdo tady je ve vládě. Že je práce dost, to je vaše odpověď. Ale jde přece o to, že ti Ukrajinci budou podsekávat průměrné mzdy našich občanů. To jste fakt tak natvrdlej? Nezlobte se na mě, prostřednictvím pana předsedajícího.

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane kolego, já vás musím přerušit. (Poslanci koalice tlučou do lavic.) Slovo bordel jsem ještě přešel, nicméně...

Poslanec Tomio Okamura: Slovo natvrdlý není sprosté, ano?

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Invektivy tohoto charakteru si, prosím, odpusťte. Děkuji.

Poslanec Tomio Okamura: Vážení poslanci z koalice, kdyby na mě pan ministr tady v rozporu s jednacím řádem nevolal - takže mi nevyhrožujte, pane Výborný, neukazujte na mě prstem - kdyby váš ministr se choval slušně a v souladu s jednacím řádem, kde jasně vy jste měli napsáno, že poslanci mluví na mikrofon, ano, tak bych nemusel reagovat. Rozumíme si? (Hlas mimo mikrofon.) Rozumíme si? Tak na mě nekřičte. (Hlasy z pléna.) Tak na mě nekřičte. Prostřednictvím předsedajícího, možná si to řeknu stokrát dopředu.

Tak znovu říkám, zase si pletete příčinu a důsledek. Já jsem reagoval na to, že na mě pokřikuje někdo zezadu. To jste ani neslyšel, co tady na mě bylo pokřikováno - nic špatného, pravda, ano, ale věcně tedy jsem s tím nemohl souhlasit, sprostě nemluvil pan ministr, pravda. Takže se uklidněte, protože byste si měli spíš sjednat pořádek nejprve u sebe. A to, že...

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, oslovujte své kolegy prostřednictvím předsedajícího. Děkuji.

Poslanec Tomio Okamura: Ano. A to, že jste bouchali do lavic, to je skvělé, protože to zazní krásně, až si to budou přehrávat občané, že v okamžiku, (když) já tady bojuji za ty slušné občany v České republice a vy jste uvedli Českou republiku do totálního chaosu a ještě boucháte do stolu, já vás vyzývám, abyste zabouchali i teď, klidně. Bouchejte pořád při mém projevu. Pojďte do toho, protože vy jste ti viníci všech problémů, které tady budou letos nebo příští rok.

Takže si tady bouchejte, jak chcete, ale já stejně budu dál hájit ze všech sil občany České republiky, ty slušné lidi, co mají rodiny, nemají teď na to zdražování, protože vy na ně kašlete, to už jsme tady probírali, a budou problémy ve zdravotnictví, v sociálních službách a všude. Takže si bouchejte, jak chcete. Prostě jste natvrdlá vláda, já vám to tady zopakuji, že vám to není jasné. A teď si zabouchejte klidně ještě stokrát.

Všichni jste natvrdlí, ne jenom jeden, jste jak z Marsu úplně, říkám vám to. A teď mě ještě okřikujte. Klidně mě okřikujte znovu, je to tak. Naši voliči nám píšou masově, ano, vy asi máte na Facebooku možná těch sledujících pár, tak vám možná napíše někdo. Mně píšou do komentářů, jenom na sociálních sítích - a můžete se podívat - 5 tisíc lidí denně. Není to jen tak. (Poslanci koalice odchází z jednacího sálu.) A jdu teď k tomu projevu.

(...)

Místopředseda PSP Jan Skopeček: (V sále není žádný z ministrů.) Pane předsedo, já vás musím přerušit v tuto chvíli se v sále... (vchází ministryně Černochová) ...nachází paní ministryně, tak pokračujte.

Poslanec Tomio Okamura: Je tady paní ministryně, takže můžeme. To znamená, že těm potřebným bychom mohli dokonce poskytnout více než teď, kdy rozhazujete peníze všem. Takže už jste na mě zase chystali ten fígl, že jste chtěli, aby tady nebyl ani jeden ministr, abyste mě přerušili, ale to už tady bylo minule. Je na to ústavní stížnost, tak uvidíme, jak to Ústavní soud rozhodne. Takhle jste mě chtěli přerušit u pandemického zákona. Tak pojďme dál.

Území, která jsou na Ukrajině bezpečná, mají větší rozlohu než celá Česká republika. Území, která jsou na Ukrajině bezpečná, mají větší rozlohu než celá Česká republika. To je fakt a lze tu budovat uprchlické tábory s mezinárodní ochranou OSN a i v dohodě s Rusy. A nemluvím o nějakém stanovém městečku. Lze přece vybrat celá bezpečná města a tam pomoci s budováním bytů a infrastruktury. Taková pomoc bude nejen cílená a efektivní, ale také do budoucna pomůže samotné Ukrajině, protože ty peníze tam nejen zůstanou, ale dokonce se tam zhodnotí. Neprojí se.

Druhá zcela zásadní věc je, že pomoc komukoliv nesmí být diskriminační. Vláda nesmí zvýhodňovat v sociální pomoci Ukrajince před českými občany. Nevím, co vám provedli čeští důchodci, kteří desetiletí pracovali pro tuto zemi, budovali ji a dávali peníze do státní kasy. A vy teď z jejich peněz velkoryse vyhazujete peníze na jejich úkor. Nejen před bohem, ale i před státem je si každý člověk roven. A pokud před vámi stojí stará česká babička, má právo minimálně na stejnou pomoc, podle mého názoru však na vyšší než jakýkoliv cizinec, notabene cizinec, který před sociálkou zaparkoval Mercedes nebo Audi. A opět, abychom si nepřekrucovali slova. Samozřejmě vidím, že pan ministr Vít Rakušan už tu není, ale nežádám jeho přítomnost, je to zbytečné. Je to úplně zbytečné, on to poslouchat nechce, protože vy jste vláda elit, vás nezajímají názory SPD, kterou volilo přes půl milionu voličů, ale v pohodě, my si to tady řekneme a uslyší to občané. Pan ministr vnitra Vít Rakušan prostě odešel, takže si ani nemůže poznamenat ty otázky, nemůže si poznamenat ty poznámky, nechce si je poznamenat. Vládu elit to nezajímá!

Takže já budu mluvit dál. Ani nežádám přerušení, že tady není.

Takže abychom si opět nepřekrucovali slova. Stejné v uvozovkách "babce", která přijela s igelitkou z Ukrajiny a nemá kam jít, protože ji na prvním bezpečném místě navzdory dublinským dohodám odmítli, pomozme. Pomoc migrantům z Ukrajiny musí být pouze přiměřená, pouze na nezbytně nutnou dobu a s tím, že se pak vrátí zpět na Ukrajinu budovat svoji zemi. Premiér Fiala ale říká, že počítá s tím, že tady migranti zůstanou natrvalo. A předseda poslaneckého klubu vládní ODS Marek Benda říká, že má vláda přijímat ukrajinské migranty neomezeně. S tím SPD nesouhlasí. Například parta lidí v produktivním věku, která objíždí Evropu a hledá nejlepší ekonomické kotviště, není válečný uprchlík. Je to ekonomický migrant a rozhodně odmítám, aby ho český stát podporoval na úkor českých občanů. To není xenofobie, to je zdravý rozum, který se většině politiků a taky některým médiím zcela zjevně ztratil.

A kupodivu není to ani ku prospěchu Ukrajiny. Ukrajině určitě nepomůže, když její nejbohatší lidé -

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane předsedo, v tuhle chvíli vás už musím přerušit, protože v sále Poslanecké sněmovny se nenachází žádný člen vlády.

----