Petr Pavel ohlásil kandidaturu na prezidenta, potřebné podpisy zatím nemá
PAVLOVA KANDIDATURA
Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel v úterý oficiálně potvrdil kandidaturu na prezidenta republiky a představil své volební heslo „Vraťme Česku řád a klid“. Chce být prezidentem, který mírní vášně. Stínem kandidatury bývalého generála Petra Pavla je však jeho komunistická minulost a to, že byl vojenskou rozvědkou připravován k výsadku v zahraničí. Dostatečný počet podpisů, které by umožňovaly oficiální podání kandidatury, však Pavel zatím nemá.
Na adresu Petra Pavla se ozývá výrazná kritika, která souvisí především s jeho komunistickou minulostí (psali jsme zde). Pavel nebyl jen řadovým členem KSČ, byl předsedou místní organizace, kromě toho studoval na Zpravodajském institutu spadajícím pod vojenskou rozvědku, aby byl vysazen do zahraničí, ať už jako agent, nebo jako parašutista, obojí by znamenalo škodit za železnou oponou.
Server Seznam Zprávy informoval o tom, že o možnosti výsadku v zahraničí měla vědět i jeho manželka Hana. V říjnu 1989 došlo k rozhovoru dvou podplukovníků Milana Kandry a Jána Sovjaka, který se uskutečnil právě v inkriminovaném třetím semestru studia. „V průběhu pohovoru byly posouzeny otázky bezpečnosti a konspirace. Žádné negativní poznatky nebyly zjištěné. Soudružka Pavlová věděla jen to, že manžel pracuje v Praze jako překladatel, tlumočník,“ je uvedeno v zápise s tím, že tato „legenda“ koluje i v celé rodině a nevzbuzuje žádnou pozornost. Manželce bylo dle záznamu sděleno, že její choť se připravuje pro nové pracovní zařazení, je však prý potřebné, aby pro okolí nadále zachovala zmíněnou legendu. „Zároveň jí bylo oznámeno, že manžel může v budoucnosti působit také v zahraničí,“ stojí též v zápise s tím, že i Hana Pavlová byla vybídnuta, aby se i ona věnovala studiu cizích jazyků.
Dosud měli Pavlovi fanoušci protiargument, že generálovu minulost smyla jeho polistopadová kariéra a v ní především tři roky ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Tento protiargument však zásadně zpochybnil článek v Hospodářských novinách upozorňující, že žádné NATO, žádní spojenci si českého důstojníka sami neprověřovali, že prověrka spočívala na posudku našeho NBÚ. Pavel následně argumentoval, že došlo k neoficiální lustraci. Na Pavlově Facebooku se objevilo prohlášení jiného delegáta u spojeneckých struktur, bývalého náměstka generálního tajemníka NATO Jiřího Šedivého. „Minulost generála Pavla, včetně té komunistické, před jeho zvolením do funkce bezpochyby prozkoumaly příslušné zpravodajské služby přinejmenším v klíčových zemích Aliance – US, Británie, Francie, Polsko, Německo...“ uvedl údajně Šedivý.
„Jak by si Američané nebo například Britové vybrali někoho, kdo se bude seznamovat v NATO s těmi nejtajnějšími informacemi včetně jaderných zbraní bez toho, aniž by si ho sami důkladně prověřili, a spolehli se přitom pouze na národní orgány?“ dodal k tomu sám Pavel.
Pavel manipuluje, říká historik
Podle historika Petra Blažka obsahují Pavlovy výroky řadu manipulací a nepravdivých informací (psali jsme zde). Naprostá většina Pavlových oponentů podle Blažka netvrdí nic o spojení s vojenskou kontrarozvědkou. „Říkají, že jim vadí jeho služba pro komunistickou rozvědku, kdy konspirativně studoval kurz pro rozvědčíky a byl zde předsedou ZO KSČ,“ vysvětluje Blažek na svém facebookovém profilu.
„Pavel používá klasickou manipulaci, aby zakryl svoje angažmá v komunistické straně a vojenské rozvědce. Tvrdí, že vojenská rozvědka nebyla používána proti oponentům režimu, což je stejná absurdita, jako kdyby někdo tvrdil, že armáda nebyla represivní oporou režimu, protože zasáhla proti demonstrantům jen 21. srpna 1969. Nejdříve vytvoří výrok, pak ho vloží oponentovi do úst a nakonec ho vyvrací,“ řekl Blažek s tím, že jde o klasickou manipulační techniku.
Pavel zároveň píše, že nepoužíval nikdy krycí jméno. „Nikdy jsem nepracoval pod žádným krytím (jako špion), nikdy jsem nepoužíval krycí jméno a nikdy jsem nepracovat proti vlastním občanům. I v případě, že bych byl vybrán jako jeden z mála absolventů pro zakrytou část, obsahem mé práce by nikdy nebylo sbírat informace o vlastních občanech,“ tvrdí Pavel.
Podle Blažka je toto tvrzení nicméně rovněž nepravdivé. „V jednom z dochovaných archivních dokumentů je jasně uvedeno, že jako příslušník Zpravodajské služby generálního štábu měl krycí jméno Pávek. Těžko doložit, zda ho skutečně používal, ale bezpochyby o něm věděl. Nebyl to spolupracovník, ale kmenový zaměstnanec. Je to další klasický manipulativní postup, který bych označil slovem mlžení,“ uvedl Blažek.
Pavel chce objíždět republiku
Pavel označil za priority své kampaně aktivní zahraniční politiku, inovativní ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nezávislou energetiku, vzdělávání a zdravé životní prostředí. Pavel, který patří mezi favority voleb, to řekl při úterním zahájení své volební kampaně Praze.
Pavel chce v následujících měsících začít objíždět Českou republiku, sbírat podpisy voličů a žádat je o příspěvky na kampaň. Ve středu bude kampaň pokračovat v Ústeckém kraji, do konce podzimu plánuje objet všechny kraje. Kandidovat chce jako nezávislý, potřebuje proto získat minimálně 50 000 podpisů, podpisy zatím nemá. V tiskové zprávě uvedl, že posbíranou má zhruba polovinu. Dosud od příznivců a sponzorů na transparentní účet dostal asi 10,5 milionu korun.
V kampani se plánuje opřít o své zkušenosti ze zahraniční diplomacie i z vedení armády. Těžká doba si podle něj žádá lídra, který dopřeje sluchu různým názorům a povede lidi ke kompromisu. V úterním vystoupení kritizoval nynější politickou kulturu, kterou by chtěl změnit. Na Hradě by dbal i na morální a etická hlediska. Lidé si podle něj zvykli politiky hodnotit podle příliš nízké laťky. „Nemůže nám stačit, že někdo krade a lže míň než ostatní,“ uvedl.
Pavel je podle průzkumů veřejného mínění i podle sázkových kanceláří společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem favoritem voleb. Zda se do nich přihlásí i bývalý premiér Babiš zatím není jisté. Své rozhodnutí chce oznámit až zřejmě na konci října. Mezi další potvrzené účastníky voleb patří mimo jiné předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček.