Policie sdělila, že pečlivě sleduje nabídky falešných očkovacích certifikátů
OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU
Na internetu se množí inzeráty, na kterých lidé nabízejí i poptávají falešné očkovací certifikáty proti covidu-19. Podle informací Echo24 jeden takový certifikát se prodává i za 10 tisíc korun. Policie se problémem zabývá a upozorňuje, že pachatelům hrozí až několik let ve vězení. „Ujišťujeme veřejnost, že internetové prostředí pečlivě sledujeme a o serverech nabízejících falešné certifikáty a podobné “produkty”, víme. Připomínáme prodávajícím i kupujícím, že horní trestní sazba je v tomto případě až 3 roky,“ uvedla v předvečer nových opatřeních na Twitteru policie.
Případy se zabývají týmy kriminalistů, sdělila policie. Lidé na sociálních sítích kromě falešných certifikátů poptávají přímo i nákazu, jak upozornil například server Seznam zprávy. S nadcházejícím opatřením, který vláda v demisi vyhlásila na pondělí, totiž neočkovaní lidé nemohou například do restaurací, hotelů či na hromadné akce.
Někteří z těch, kterým už nebude stačit jen negativní test a nejsou očkovaní, shánějí jinou možnost, jak opatření obejít. Za úmyslné nakažení jsou dokonce ochotni zaplatit a vyhledávají tak lidi, kteří mají pozitivní test na covid-19. Vědomé šíření nemoci je však trestný čin.
Od pondělí se negativní testy na koronavirus nebudou až na výjimky uznávat jako covidový certifikát. V provozovnách služeb, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách památek a muzeí se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali.
Výjimka v prokazování bude platit jen pro děti do 12 let věku. Covidovým certifikátem v podobě PCR testu se nadále budou moci prokazovat lidé do 18 let, lidé, kteří nemají dokončené očkování, a ti, kteří se podle potvrzení lékaře nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.