1 problémy ekonomické diplomacie

Babišovi ministři nás neberou na zahraniční mise, stěžují si podnikatelé

NOVÉ

Témata: , ,

Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle podnikatelských svazů kvůli tomu mohou české firmy přicházet o exportní i investiční příležitosti, protože účast vysokého politika v delegaci zvyšuje šance na uplatnění na tamním trhu. Za poslední půlrok přitom letěl s podnikateli do ciziny pouze jednou ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) do Indie.

„České firmy tak v současnosti mohou přicházet o exportní i investiční příležitosti, kterých se ujmou delegace z jiných zemí,“ uvedl dnes mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Mise exportérům pomáhají v pronikání na trhy různých zemí a jsou nástrojem k navázání kontaktů se zahraničními partnery, dodal.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v minulosti několikrát vyjádřil v souvislosti se zahraničními cestami ministrů v tom smyslu, že „stát není cestovní kancelář“. V únoru na svém facebookovém profilu napsal, že na akcích v cizině by měli Česko reprezentovat především diplomaté, které si ve světě platí.

„Musíme si přiznat, že nyní firmy nemají moc možností jet na podnikatelskou misi. My jsme připraveni, ale příležitostí je málo. Od premiéra v demisi navíc z jednání na tripartitě víme, že plánuje jezdit zejména po Evropě, což k diversifikaci exportu nepomůže,“ dodala Eva Veličková ze Svazu průmyslu a dopravy.

Na mise s podnikateli nyní jezdí náměstci ministrů či představitelé podnikatelských svazů či Parlamentu. „Účast nejvyšších politických představitelů je významným přínosem cest. Svojí přítomností dokážou během individuálních jednání významně podpořit zájmy zúčastněných podniků,“ řekl Diro.

Od začátku roku Svaz průmyslu zorganizoval dvě podnikatelské mise, a to s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) do Albánie, a s náměstkem MPO Vladimírem Bärtlem do Vietnamu. Loni jich bylo celkem 12. Plánovaná mise do Iránu s ministrem průmyslu Hünerem bude podle svazu zřejmě odložena.

Hüner se ale chystá na začátku července s delegací podnikatelů do Jordánska. „Jsme si vědomi, ze existují teritoria, která se neobejdou bez naší přímé politické podpory. I to byl jeden z důvodů účasti pana ministra na podnikatelské misi v Indii letos v březnu,“ řekla mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Podle komory je přitom nezbytné teritoriálně i oborově diverzifikovat český export, neboť hlavním problémem tuzemského exportu je orientace na země EU, kam dnes směřuje asi 83 procent exportu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš vyhoví Šlechtové, chce prověřit výdaje všech ministrů

Toman, Landovský, Malá. Kdo míří do druhé Babišovy vlády?


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.