Při masakrech v Idlibu se USA dle Trumpa velmi rozzlobí. Budou ale zlé?
Spojené státy se velmi rozzlobí, pokud během očekávané ofenzivy syrské armády a jejích spojenců do provincie Idlib dojde k masakru. Na okraj setkání s kuvajtským emírem to ve středu v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Provincii Idlib na severozápadě Sýrie mají jako jednu z posledních oblastí v rukou povstalci a islamisté. O útoku na ni se spekuluje již několik týdnů.
"Pokud to bude masakr, svět se velmi, velmi rozzlobí a Spojené státy se také velmi rozzlobí," řekl Trump. Už v úterý prezident uvedl, že Bílý dům na očekávanou ofenzivu vojsk syrského prezidenta Bašára Asada, kterého podporují Rusko a Írán, odpoví "rychle a přiměřeně". Na twitteru v úterý rovněž napsal, že "Rusové a Íránci by udělali vážnou humanitární chybu, kdyby se této potenciální lidské tragédie účastnili".
Na okraj dnešního setkání s kuvajtským emírem Trump rovněž popřel informace z nové knihy novináře Boba Woodwarda, že chtěl nechat syrského prezidenta Asada po chemickém útoku v roce 2017 zavraždit. "Nikdy se o tom ani neuvažovalo," řekl americký prezident.
O chystaném útoku na Idlib se spekuluje již několik týdnů. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v úterý řekl, že podle jeho zdrojů syrské útoky začnou "kolem 10. září".
OSN stále doufá v diplomatické řešení. Již dříve informovala, že by v případě ofenzivy mohlo k hranici Turecka, které na severozápadě s provincií Idlib sousedí, vyrazit až 2,5 milionu lidí.