Betlémy je možné si v některých kostelích prohlížet i před Vánocemi

Vánoční betlémy

Betlémy je možné si v některých kostelích prohlížet i před VánocemiNOVÉ
Vánoční betlém Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Panorama
Sdílet:

Betlémy s výjevy z Ježíšova narození, jejichž návštěva patří k tradičním vánočním zvyklostem, jsou v mnohých kostelích přístupné již delší dobu před Vánocemi. Někde jsou zatím jesličky prázdné a figurka malého Ježíška se v nich objeví až 25. prosince, kdy se zrození Krista připomíná. Jen v Praze si letos mohou lidí vybírat ze čtyř desítek kostelů, kde si lze betlém prohlédnout.

Jedny z nejzajímavějších pražských jesliček jsou v Loretě. Kapucínské jesličky jsou ve zpovědní chodbě kostela Panny Marie Andělské. Betlém, který má 48 figur pocházejících z přelomu 17. a 18. století, je vystavován teprve od 80. let minulého století. Postavy jsou v životní velikosti, zhotoveny ze dřeva, papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do Tří králů leží Ježíšek na seně a od Tří králů ho Panna Maria drží v ruce.

Jesličky či betlémy mají v českých zemích tradici starou přes 400 let. V Evropě se inscenované situace připomínající chvíli narození Ježíše Krista rozšířila díky sv. Františkovi z Assisi, který ve 13. století uspořádal poprvé živý betlém. Na tom, že se v Česku stavějí betlémy z figurek, má také velkou zásluhu františkánský řád a jezuité.

V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v areálu Klementina a někdejší jezuitské koleji. Přestože byly v některých dobách z kostelů vykazovány, jejich obliba se v českých zemích rozšířila. Betlémy se načas z kostelů přestěhovaly do domovů a v různých oblastech českých zemí se vytvářely celé betlémářské tradice. Známá je zejména 200 let stará tradice třebechovických betlémů či betlémy z Třešti. Jesličky jsou však dnes téměř v každém kostele.

Informace o betlémech v Praze i dalších městech ČR jsou na www.krestanskevanoce.cz. Dejvický kostel sv. Matěje je proslaven perníkovým betlémem a v Petrovicích v kostele sv. Jakuba Staršího je betlém tvořen z fotografií přibližně 600 postav farníků – živých i zesnulých. Ve smíchovském kostele Církve československé husitské je už od 1. prosince výstava více než sta papírových betlémů ze soukromé sbírky.

Nejstarší dochované jesličky v Čechách jsou v podzemí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Pod schodištěm je vybudována kopie Svaté jeskyně, byla vysvěcena v roce 1712.

Čtěte také: Zrození bramborového salátu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články