„Naposledy jsem něco takového zažil v Africe,“ popisuje situaci doktor v New Yorku
Koronavirus v USA
Spojené státy americké jsou nyní zemí, která je pandemií koronaviru postihnuta nejhůře. Nakaženy jsou sta tisíce lidí. Vůbec nejhorší situace je v New Yorku. Jeden z lékařů New York-Presbyterian/Columbia University Medical Center jménem Craig Spencer popisuje pravidelné těžkosti, které dnes zažívá on a jeho kolegové. Sám se dříve účastnil misí v Africe či Asii pod organizací Lékaři bez hranic, a to co nyní vidí v New Yorku se podle něj právě těmto misím až příliš podobá.
Spencer popisuje krizové fungování jeho nemocnice jako „surreálné“. „Stačil jeden týden a je to úplně jiný svět,“ píše na Twitteru lékař. Před newyorskými nemocnicemi rostou stany, v nichž on sám dříve pracoval pouze během lékařských misích v západní Africe, navíc se nemůžou srovnávat se špičkovými nemocnicemi, které v New Yorku jsou. Ale zoufalá doba podle něj vyžaduje zoufalé činy.
„V těch samých stanech jsem viděl až příliš bolesti, osamění a smrti. Lidé zde umírají sami. Nemyslel jsem si, že tohle ještě někdy zažiju a nikdy jsem to ani nechtěl. Nyní ale nemáme jinou možnost, naše JIP (jednotka intenzivní péče – pozn. red.) se rychle plní, i z naší pohotovosti je už nyní JIP,“ píše na Twitteru Spencer.
There are tents outside our hospitals. Every time I see them, I stop, startled. Their drab and dirty flaps seem so out of place against the grand facades of world-class hospitals.
— Craig Spencer MD MPH (@Craig_A_Spencer) April 3, 2020
Desperate times, desperate measures.
The last time I worked in a tent was West Africa.
Typické pacienty pro pohotovost zde vůbec nepotkává. „Každý z nich má covid-19. Práce na pohotovosti znamená neustále procházet koridorem plným kašle. Je různý od člověka k člověku, ale všechen je způsoben stejnou věcí,“ uvádí lékař. Dále si stěžuje, že kromě obrovského počtu příchozích pacientů je i často jejich stav velmi vážný. Až příliš často musí zasahovat u srdečních zástav. Kromě toho mají výrazně ztížené podmínky pro svoji práci a dělají věci, které „dosud nikdy nedělali“. „Zkuste se snažit rozluštit životní funkce pacienta na monitoru přes zamlžené brýle. Zkuste odhadnout, který pacient s nemocí covid-19 zkolabuje, když jej pošlete domů, a který ne,“ popisuje tvrdou realitu v nemocnici Spencer.
Úplně jinak nyní funguje i paliativní péče, tedy péče o lidi s nevyléčitelnými nemocemi. Jejich příbuzní se s nimi totiž nyní nemohou přijít do nemocnice rozloučit, když jsou odpojeni od přístrojů. Poslední rozloučení tak musí probíhat online přes video. S umírajícími pak v místnosti zůstávají pouze sami lékaři, kteří čekají, až odpojený pacient vydechne naposledy. „Myslíte na jejich rodinu doma, máte na krajíčku. Někdo třeba začne říkat modlitbu, to už se rozbrečíte. Tohle není (práce), kterou běžně děláme,“ píše lékař.
Talk to palliative care. Talk to family members. Long discussions about likely outcomes. Listen as family members sob. They aren't here to say goodbye when they ask to withdraw care. We FaceTime so they can say goodbye.
— Craig Spencer MD MPH (@Craig_A_Spencer) April 3, 2020
We stop the drips.
Turn off the ventilator.
And wait.
Ostatní lékaři jsou na tom podle Spencera také velmi špatně. „Jsme unavení, fyzicky vyčerpaní. Hodiny v brýlích, ochranném obleku a maskách jsou znát jako celé dny. Ale to jsme přitom teprve na začátku. Mentální vyčerpání se postupně dostavuje,“ popisuje drsnou situaci lékař, který má obavy, jak dlouho on a jeho kolegové nápor zvládnout. Ovšem i přesto, že je na nich vidět strach a nervozita, tak je Spencer chválí za skvělé výkony a soustředění, kterého v aktuální době dosahují. „Ano, máme obavy o dostatek ochranných pomůcek, o nedostatek léků, i o sebe navzájem. Ale nikdy jsem neviděl takovou cílevědomost.“ Celé vyprávění na Twitteru Spencer zakončuje opakováním si: „Jak dlouho vydržíme?“
New York epicentrem nákazy
Spojené státy jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí na světě. Koronavirus tam testy potvrdily už u více než 312 000 lidí. Přes 8500 z nich tam nákaze podlehlo. Bílý dům již dříve prohlásil, že si nemoc covid-19 způsobená koronavirem v USA vyžádá 100 000 až 240 000 obětí.
New York je současným epicentrem epidemie, nachází se zde více než třetina všech nakažených. Aktuálně se potýká s nedostatkem lékařského personálů, léků a potřebného vybavení.
Prezident Donald Trump prohlásil, že zemi nyní čekají ty nejtěžší týdny. „Budeme nadále využívat veškerou naši moc, veškeré naše pravomoci, všechny zdroje, které máme, abychom udrželi naše lidi zdravé, v bezpečí a tuhle věc ukončili. Chceme tuto válku skončit. Musíme se vrátit zpátky do práce. Musíme zemi znovu otevřít,“ prohlásil Trump.